Nadšenci vzkřísili hrad Vízmburk. Návštěvníky láká na nevšední zajímavosti
Hrad Vízmburk v Královéhradeckém kraji vděčí za svou záchranu především brigádníkům a dobrovolníkům.
Hrad Vízmburk v Královéhradeckém kraji vděčí za svou záchranu především brigádníkům a dobrovolníkům.
Hřebenky jsou pro Prahu hodně atraktivní čtvrť. A to už desítky let. To dokazuje i vila Silenta z roku 1912, kterou navrhl architekt František Kavalír, žák Jana Kotěry. Nyní se dočkala náročné rekonstrukce a díky zachování maxima původních prvků a použití dokonalých replik se právem zařadila mezi perly nejen pražské architektury. ...
Ceny pražských bytů stále rostou, a tak se do popředí zájmu dostávají lokality nejen za hranicí metropole, ale i ty více vzdálenější. Zejména mladé rodiny s dětmi se poohlížejí po bydlení v celých středních Čechách. Láká je nejen větší obytná plocha, ale také snadno dostupná příroda.
Umělec, filmový scénograf a zakladatel glamping projektu Vladimír Pešek se pustil s kamarádem architektem do rekonstrukce skladu a industriálního okolí. Co odlišuje víkendový domek v zeleni a klidu od ostatních? Například to, že stojí na náměstí, přesto zůstal v centru města ukrytý.
Vánoce jsou svátky pohody a klidu. Omyl, říkají hlavně ženy, kterým se pod pojmem Vánoce často vybaví spousta vaření, pečení a nákupů. Aby se naplnila i první věta, vyplatí se před Vánocemi menší „kontrola“ kuchyně a jejího vybavení.
Mladí architekti Blanka a Michal Solárovi z brněnského studia bams office se rozhodli pořídit si vlastní bydlení. Po půl roce hledání manželé objevili brněnský byt v původním stavu a vrhli se na rekonstrukci.
Šatna bývá nejen snem většiny žen, ale především ji lze, na rozdíl od skříní, umístit téměř do jakéhokoli bytu či prostoru. Nevadí zkosené stropy, nízká pochozí výška ani zdi postrádající pravý úhel. O tom vás nejlépe přesvědčí ukázky atypických řešení.
Petr s Katkou žijí a pracují v Praze a zatím nic měnit nechtějí. Jednou se ale plánují odstěhovat na venkov. Zatím zvolili kompromis – od pondělí do pátku bydlí v bytě ve městě, na víkendy a volné dny jezdí do svého dřevěného domku vzdáleného čtyřicet minut jízdy autem od jejich bytu.
Rekonstrukce vily v Rožnově pod Radhoštěm, v níž sídlí městská knihovna, a především přístavba nové budovy vytvořily podmínky pro rozvoj kulturních, komunitních a vzdělávacích činností této organizace.
I ze starého a omšelého bytu s nevyhovující dispozicí lze vytvořit luxusní bydlení. Pro designérku Anetu Zvěřinovou to ostatně byla téměř povinnost, vždyť interiér na lukrativní adrese ve starém činžovním domě nedaleko Pařížské ulice si o takové řešení přímo říkal.
Manželé Mizerovi proměnili v srdci Českého ráje starou stodolu na moderní apartmán, který si zachoval svou duši. „Říkali jsme jí kolna, proto jsme zvolili název Biokolna,“ říkají majitelé a manželé Ivona a Daniel Mizerovi.
Druhý díl seriálu Novozélandské domy snů je unikátní. Důvod? Maorský architekt Nicholas Dalton doprovází moderátora pořadu Matthewa Ridge a ukazuje mu nejlepší maorskou architekturu na ostrově. Tedy domy, které ho nejvíce oslovily nebo je sám navrhl.
Mladá rodina hledala jakékoli cenově dostupné bydlení. Manželé nakonec koupili ruinu domu u belgického Oostduinkerke. Díky důkladné rekonstrukci od studia OYO Architects mají skvělé bydlení.
Režisér a kameraman F. A. Brabec ve Velvarech tolary nepropil, vložil je do tři sta let starého domu v bývalém formanském dvoře. Společně s manželkou Jaroslavou Pecharovou jej částečně svépomocí zrekonstruovali. Získali klidné bydlení v zahradě a náměstí zbavili rozpadající se nemovitosti.
Vítejte v okouzlujícím, uzavřeném panství s „rodokmenem“ celebrity. Tento dům zasazený do tichého svahu vyzařuje kalifornskou romantiku od chvíle, kdy návštěvník projde branou. Poslední majitelka této nemovitosti, Shannen Doherty, se navždy zapsala do historie svou rolí Brendy Walshové v seriálu Beverly Hills 90210.
Bydlíme v řadovém domě. Sousedy máme z obou stran. Jeden z domů je bohužel již delší dobu prázdný a nikdo v něm nebydlí. Má ale stále otevřená okna v přízemí i v patře. Společné zdi máme studené a začala se nám na nich dělat plíseň, popisuje Dana problémy pro seriál Sousedské války.
Před několika lety jsme se s dětmi zamilovali do života mimo Prahu. Vysněné bydlení jsme našli během pandemie covidu-19. Pořídili jsme si Jonášovic stodolu s vestavěnou dřevostavbou, kterou jsme dokončili, zahradu vyčistili a z vedlejšího kamenného domu jsme vybudovali penzion, píše Leoš v příspěvku pro seriál Splněný sen. ...
Italským designérům a výrobcům nábytku už nestačí ukázat své umění v showroomech nebo na veletrzích. Chtějí ještě víc. Turri, italská značka, která oslaví příští rok 100 let od svého založení, se rozhodla prezentovat svůj styl a zakázkovou výrobu v kombinaci se skvělou architekturou a svými produkty zařídila celou vilu. ...
Vila přímo v srdci pobřeží Amalfi představuje jednu z nejkrásnějších staveb. Její cena se odhaduje na 26 milionů eur. Trávili zde volný čas a užívali si skvělé večírky zástupci italské smetánky, a to i té „intelektuální“.
Člověk míní, život mění. Do tohoto přísloví by se stručně dal shrnout příběh Niny a Martina, mladého manželského páru se dvěma dcerkami, který si postavil montovaný dřevěný domek na míru nedaleko Prahy, ač původně měl úplně jiné plány.
Na rozlehlý pozemek v rekreační osadě na Nymbursku, mezi urostlé duby a plot obrostlý habry, byla před lety zasazena montovaná, „nemastná neslaná“ dřevostavba. Až její nedávný facelift katapultoval katalogový domek do společnosti staveb, na které je radost pohledět a ještě lákavější v nich bydlet.
Bydlím v nájemním bytě a mám smlouvu na dobu určitou do poloviny roku 2025. Bohužel jsem přišla o práci a jsem bez jakéhokoli příjmu, píše Kamila do seriálu Pronájem pod lupou.
Nevyhovující prostor náměstí v centru Dobříše se po důkladné rekonstrukci změnil v příjemné pobytové území sloužící víc lidem než autům.
Tak takové domy jen tak neuvidíte. Nejvyhledávanější, nejoceňovanější, nejšikovnější a nejlepší architekti z Nového Zélandu vám předvedou své vybrané projekty, a to jak vlastní, tak kolegů. Chybět nebude ani komplex domů, který lidé tak nesnášeli, že do něj stříleli. Dnes jde přitom o národní památku.
Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní nedostatek bydlení pro mladé rodiny „králíkárny“ zdejšího sídliště nedokázaly. Plánovalo se ve velkoruském stylu, výsledek je žalostný. Místo je sice rekordní, leč vybydlenou noclehárnou.
Najít dům u jezera a zároveň poblíž města bývá velká výzva. Mladá dvojice architektů však měla štěstí. Původně si představovali „skleněný dům“, nakonec však po strávené noci v lese a po zhlédnutí hororu se rozhodli pro poněkud „introvertnější“ stavbu.
Česká cena za architekturu už zná své vítěze. Porota vybírala z 307 přihlášených prací, které u nás vznikly za posledních pět let. Vítězství si odnesl Koncertní sál v Karlových Varech od Petra Hájka, Nikolety Slovákové a Martina Stosse z ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI. Projekt získal už Cenu zahraničních médií v soutěži Interiér roku 2023. ...
Dům, ve kterém tragicky zemřel herec Matthew Perry, se rok po jeho smrti prodal za 8,55 milionu dolarů, v přepočtu za 198 milionu korun.
Dnes se podíváme na Prahu 6. V tomto pražském obvodě totiž působil architekt Jaroslav Vondrák, který ho vyzdobil množstvím zajímavých staveb. Dnešní téma: art deco.
Mrakodrapy, či spíše důvody, proč se staví, se mění. Kanceláře už tolik nelákají. Architektonické studio Jahn tak oslavilo nedávno otevření 1000M, nejnovější chicagské výškové budovy pro luxusní bydlení na historické Michigan Avenue.
Moderátor, scenárista, režisér a dokumentarista Mirek Vaňura vlastní dům ve svém rodném Hradci Králové. K městu má silný vztah, proto v něm rád žije dodnes. Svou nemovitost zařídil tak, aby plně odpovídala všem požadavkům pro natáčení zajímavých pořadů zaměřených na kriminalistiku.
Ještě před narozením našeho prvního dítěte jsme se rozhodli, že se chceme z Prahy přestěhovat zpět do Jihočeského kraje, odkud oba pocházíme. Když jsme se dozvěděli o dražbě stavebních pozemků v Soběslavi, brali jsme to jako šanci na nový život, píše Jan v příspěvku pro seriál Splněný sen.
Existuje spousta chytrých věcí, které usnadňují život. Jen o nich netušíme. Víte třeba, že můžete mít u domu „vlastní poštu“, kam vám dodavatel e-shopu uloží zásilku a vy se nemusíte nikam trmácet? Nebo že si do rodinného domu pořídíte snadno i bez stavebního povolení elegantní výtah? Chytrých českých nápadů je však mnohem víc. ...
Rozšíření starého hřbitova ve Vratislavicích nad Nisou o současné způsoby posledního rozloučení, jako je rozptyl nebo vsyp, se ujalo studio Mjölk architekti.
Nebývá zvykem, aby architekt jásal nad „polotovarem“, který představuje byt v developerské novostavbě. Často musí řešit hodně změn, aby byl klient s konečnou podobou interiéru spokojený. Jenže mnohé změnit nemůže. V tomto případě byla daná dispozice, proporce a velikost místností i okna. Architektka si však s interiérem poradila skvěle. ...
Rodina se z okresního města přestěhovala do Prahy. Důvod? Lepší platy, dobrá škola pro syna a šance na kariéru. Prodali malý domeček, kde dosud bydleli a koupili nový byt s předzahrádkou.
Ústav sv. Josefa v Zašové ve Zlínském kraji dostal v letech 1911–1913 novou budovu kvůli nárůstu počtu chovanek. Po mnoha letech se z ní stal komunitní dům seniorů.
Stavby skanzenů připomínají časy často až pohádkově vzdálené. Dvacáté století přitom často opomíjejí. A právě v tom je skanzen Dřevěnky na Borku unikátní. Ukazují, jak se žilo v Třinci hornickým rodinám. Vybavení jejich domácností si tu můžete prohlédnout a zavzpomínat.
Prvorepubliková vilka v pražských Vokovicích prošla za sto let dvakrát proměnou a dočkala se moderního komfortu v autentických kulisách. Majitel architekt Marek Pavlas je autorem rekonstrukce, vymyslel i jak odpočívat v zajímavě zařízené zahradě.
Mladí manželé si postavili rodinný bungalov částečně svépomocí. Na podstatná řešení přizvali profesionály, zejména na zařízení interiéru. Volba se povedla, díky tomu bydleli už za rok a půl.
Sousedé nad námi mají malou dceru a psa. Každý náš den začíná stejně. Školačka vstane v půl sedmé a běhá, dupe, křičí na psa. Do toho soused na dítě řve, ať je potichu. Je to na zbláznění, popisuje David problémy pro seriál Sousedské války.
Korek je perfektní přírodní izolační materiál. V našich podmínkách jej chápeme spíše jako účinnou bariéru proti chladu. Zrovna tak ovšem dokáže odstínit i nevlídné horko. A právě proto jej využili ve fasádě rodinného domu ze Španělska. V bydlení, které je přehlídkou zajímavých bioklimatických strategií.
Víte, jak vzniká čaj? Co vše se musí udělat, aby z šálku zavoněl ten váš oblíbený? Známé designérské duo Vrtiška & Žák navrhlo zážitkovou exkurzní trasu, která popisuje komplexní průběh zpracování, od růstu bylin a koření až po finální balení i distribuci.
Pevnost Forte San Giorgio ze 16. století je postavená na útesu 100 metrů nad mořem v Toskánském souostroví na ostrově Capraia. Je to ekologický ráj: pouze tři procenta území jsou obydlená, zbylých 97 % tvoří národní park a okolní moře je mořskou rezervací. Provoz pevnosti nadchne i ekology, šetří zde vodu i elektrický proud. ...
Herečka Monika Timková s přítelem, bývalým hokejovým útočníkem, Danielem Přibylem vlastní byt na Malé Straně. Interiér se jim povedlo zmodernizovat, aby vyhovoval nárokům moderní doby a zároveň byl zachován genius loci starého pavlačového domu v historické části Prahy.
Zvenčí unikát, uvnitř ani stopa po historii. I tak lze vnímat vilu Bianca, kterou přestavěl v letech 1910 až 1911 slavný český architekt Jan Kotěra. Vila dnes funguje jako nájemní bytový dům, kde má každý byt jinou podobu, podle toho, kdo jej vlastní. Jeden z nich nenabízí historizující přístup, přesto zde cítíte jasný vztah a úctu k historické arc ...
Sté výročí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově proběhlo v roce 2020 kvůli covidu-19 téměř bez povšimnutí. Budova přitom po rozsáhlé rekonstrukci opět září. Článek přinesl magazín City Life.
Zařízení bytu na pronájem nebylo pro designérku pouhou rutinou. Vycházela nejen z přání klienta, ale také z charakteru lokality a doby, z níž zástavba pochází, což jsou 20. léta minulého století. K tomu přidala ještě inspiraci v ženách, jež byly v té době hybnou silou.
Naproti Pražské bráně ve Vysokém Mýtě stojí Šemberovo divadlo, které v posledních letech prošlo výraznou proměnou.
Z nevzhledných panelových domů na Olšanském náměstí a v Kubelíkově ulici jsou konečně moderní budovy. Praha 3 úspěšně dokončila jejich rekonstrukci, čímž přispěla k modernizaci a zkvalitnění života v tomto frekventovaném prostoru.
Při vyslovení slova „ranč“ si spousta lidí představí některý z četných filmů s hrdiny z Divokého západu. Domy ve stylu ranče se poprvé objevily na počátku 20. století a rychle se staly jedním z nejoblíbenějších typů rodinných domů v USA. Jejich obliba neklesá, dokonce se z rančů stává luxusní bydlení ve městě. ...