Maaxi.cz

Země, kde mají ceny ve zlatě a policie nahání hrůzu, líčí cestovatel Venezuelu

Dlouhé roky cestuje po celém světě. V rekordním čase obešel bývalé Československo a za rok proputoval deset tisíc kilometrů Jižní Amerikou. Letos se Jan Rendl vrátil z Venezuely, která patří mezi nejnebezpečnější země světa, a když jsem ho prosil o rozhovor, ozval se mi opět z Venezuely. Panuje tam anarchie? Jak se žije v izolované zemi masírované propagandou? A jaká je Venezuela v porovnání s dalšími jihoamerickými státy?

Mohlo by vás zajímat

Termály, pohoda a dobré víno. Užijte si podzimní výlet do Chorvatska

Chorvatsko pochopitelně znamená hlavně Jadran. Úplně na okraji pozornosti našich cestovatelů pak daleko za všemi tamními kaňony, vodopády, jeskyněmi a starobylými památkami zůstávají chorvatské termály. My jsme z nich letos vyzkoušeli Terme Sveti Martin. A byli jsme nadšeni.

Skotská pojistka proti rackům. Když vám uloupí jídlo, máte nové zdarma

Pojištění proti krádeži je docela užitečné opatření, pokud se chystáte do nějaké země s divočejší reputací. V St. Andrews ho začali nabízet coby součást denní nabídky v malém bistru. Za poplatek garantují nahrazení vaší porce, pokud vám ji uloupí rackové. O podobné pojistce přemýšlí i další podniky.

KVÍZ: Rekordy, čísla, fakta. Jak dobře znáte města Čech a Moravy?

Města v České republice jsou plná historie, tajemných míst a mají i své zajímavé rekordy. Vyzkoušejte si své znalosti a otestujte si v našem kvízu, jak dobře se vyznáte v našich městech.

Do ČSSR jsem nechtěl, ani jsem netušil, jak se nosí svetr, líčí architekt ze Seychel

Pro mnohé je to exotický ostrovní ráj. Seychely, souostroví v Indickém oceánu, východně od afrického kontinentu a severně od Madagaskaru, jsou nejenom vyhledávanou dovolenkovou destinací, ale i místem, kde si svá letní sídla pořídilo hodně bohatých Čechů. Architekt Vincent Ahtime, který studoval v Česku a osvojil si češtinu, jim s budováním tamních ...

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci počítali? Odhalte všechna tajemství, která naše nejdůležitější přehrady ukrývají.

Za sušenku úklona. Japonská Nara je městem, kterému vládnou jeleni

Nara bývala v 8. století centrem Japonska. Místo lidí tu zde nyní vládnou jelínci sika. Žijí nejen v rozsáhlém parku, ale potkáte je i v chrámech a na ulicích. Pro turisty jsou největším tahákem, Nara toho ovšem nabízí mnohem víc: tajuplný les, magickou svatyni i jednu z největších dřevných budov na světě.

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům pestrobarevných papuchalků tu pomáhají tím, že je shazují s útesů. Jde o dobrou věc, potvrzují biologové.

Na jaderný útok byl Liberec připraven. Unikátní kryt teď obdivují turisté

Liberecké podzemí je „prošpikované“ doly, štolami, historickými sklepy, vodojemy, protileteckými a atomovými kryty. Ten největší z nich je přístupný veřejnosti a návštěvníci si tu dokonce mohou vyzkoušet jeho technické vybavení.

Mix chutí v Gdaňsku: jopejské pivo, tarte flambée a baltský sleď s řepou

Jste-li unaveni životem, kreativita už zmizela v každodenních úkolech a odvaha zkusit něco nového vás opouští, vyrazte do Gdaňsku. Hodinu letu z Prahy objevíte pulzující Trojměstí, které žije trendy, neutuchající energií a staletími prověřenou vírou v sama sebe. A také má moře!

OBRAZEM: Tyto památky UNESCO pravděpodobně brzy podlehnou klimatické změně

Seznam světového dědictví UNESCO nyní zahrnuje 1 223 památek, které jsou považovány za natolik důležité pro budoucnost naší planety, že by měly být chráněny navždy. Výzkumníci ze skupiny Climate X se snažili zjistit, která z těchto míst by mohla v důsledku změny klimatu do roku 2050 zaniknout.

VIDEO: Federer s Mikkelsenem se koupou v listí a olizují mech

Hodně netradičně pojala agentura Switzerland Tourism propagaci své země během podzimního období. Ve videu natočeném uprostřed majestátních švýcarských hor se tenisová legenda Roger Federer objevuje po boku uznávaného dánského herce Madse Mikkelsena. Slavná dvojice se s humorem sobě vlastním ponoří do podzimní krajiny.

Čech přeběhl Island v rekordním čase. Vzal to přes poušť a ledovce

Osm dnů, šest hodin a 44 minut. Tak dlouho trvalo brněnskému extrémnímu vytrvalci Jakubu Žákovi přeběhnout Island ze severu na jih. Dosavadní rekord zapsaný v Guinnessově knize rekordů pokořil o víc než den. Místo asfaltek vedoucích po obvodu ostrova to vzal extrémní vnitrozemskou cestou F26. Přes nejseverněji položenou poušť na světě a mezi ledovc ...

Po hedvábné stezce z Chivy do Taškentu. Poznejte nejkrásnější uzbecká města

Za městskou turistikou do Uzbekistánu? Slyšíte správně. Ty tam jsou časy, kdy byl Uzbekistán izolovanou zemí Střední Asie. Své brány turistům postupně otevírá a rozhodně stojí za to jimi projít. Do atmosféry Pohádek tisíce a jedné noci jsme se ponořili v Chivě, Buchaře, Taškentu a Samarkandu.

VIDEO: Ve Skotsku odtává poslední ledové pole. Tedy to, co z něj zbylo

Ve Skotsku pomalu odtává jeden z mála ledovců, nebo spíše vytrvalá ledová skvrna s názvem Sfinga. Jde o prastarý pozůstatek po ledovém poli, který ve 20. století roztál při třech vzácných příležitostech. V 21. století však roztaje počtvrté v řadě.

Koupat se tam dá celé září. Toskánsko je ráj umění a vinařské turistiky

Toskánsko. Jeden z nejrozmanitějších italských regionů proslulý malebně zvlněnou krajinou, lahodným vínem a starobylými městy plnými historie a umění. A jestli navštívíte známá místa jako například věž v Pise či ostrov Elba, nebo využijete možnosti se až do konce září slunit na plážích a koupat v prohřátém moři, to už záleží jen na vás. ...

Divoká historie jihu Evropy. Objevte legendární hrady a zámky Španělska

Proměna z trosek v perlu i Cervantesova inspirace pro dona Quijota, to je hrad Belmonte mezi Valencií a Madridem. Španělské hradní příběhy jsou poutavé, v zemi stávalo 10 tisíc hradů a pevností, dodnes přežila zhruba pětina. V posledním dílu seriálu magazínu Víkend DNES se podíváme na některé ikonické hrady a zámky z této země. ...

Město bez ulic či Baťova vesnice. Brazílie je krásně ošklivá, líčí cestovatelka

Procestovala desítky zemí světa, nejdéle – na sedm let – zakotvila se svým francouzským mužem v Brazílii, kterou si zamilovala. Lucie Brejšová vystudovala dějiny umění na pařížské Sorbonně, ovšem s chutí vypráví o pestrobarevné brazilské každodennosti, bezplatném zdravotním systému, ale i důvodech nízké vzdělanosti nebo o přepadení s pistolí v ruce ...

OBRAZEM: Auto nechte doma. Měst na dobrou procházku je plná Evropa

Auta se vás tu nesnaží převálcovat, převýšení na nedlouhé trase je jen mírné a všude kolem je spousta památek ke koukání. To jsou základní předpoklady měst, která svědčí pěším procházkám. Obejdete se v nich bez elektrických koloběžek i chaotické hromadné dopravy, a proto si je turisté pochvalují.

Na co zírá mašinfíra: Po nejsevernější trati u nás do Valdštejnova Frýdlantu

Víte, která trať je u nás nejvíc na severu? Leží ve Frýdlantském výběžku, má číslo 037 a vede z Frýdlantu v Čechách až do polského Zawidówa. Osobní vlaky však končí už před hranicí, v Černousích. RegioSpiderem ČD se svezeme opačným směrem, z Černous do Frýdlantu.

Po stopách portugalských mořeplavců. V Algarve najdete vodní psy i slípky modré

Pobřeží nejjižnějšího portugalského regionu patří k nejhezčím v Evropě, průzračné i nepokojné vody Atlantiku tu dotírají na zlatavé pláže obemknuté dramatickými útesy. Algarve ale nabízí mnohem víc než plážovou idylu. Pozoruhodností jsou například vodní psi, kteří už ve středověku pomáhali rybářům na Pyrenejském poloostrově s naháněním ryb do sítí. ...

Penisy a figuríny. Tato evropská muzea fungují jen jako turistické pasti

Hmotné i nehmotné ukázky historie, kultury či techniky. Zkrátka zajímavé věci, které možná neosloví každého, ale za podívání stojí. Bohužel zdaleka ne každá instituce, která si dnes hrdě říká muzeum, má skutečně co nabídnout. Ty následující jsou hodnoceny jen jako předražené pasti na turisty.

Do srdce tádžické vrchoviny. Treking ve Fanských horách vám vezme dech

Hornatá a divoká země střední Asie vměstnaná mezi Pamír a Alajský hřbet, ekonomicky nejslabší ze všech postsovětských republik. To je Tádžikistán. Na jeho západní hranici se rozkládají Fanské hory. Místo, o němž se nám nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Vstřícní lidé, úchvatná jezera, horské průsmyky a výhledy na pětitisícovky hravě přebijí i ...

Tunisko mimo sezonu. Vydejte se za Berbery do ksarů

Letět do Tuniska k moři už může být pro leckoho nuda. Ale podívat se do pouště nebo aspoň do předsaharské oblasti? To slibuje zážitek i dobrodružství.

Za jeden den od moře až na ledovec? Na motorce žádný problém

Je možné zažít v jeden den čtyři roční období? Ráno se koupat ve třicetistupňovém vedru v moři, pak přes hory dojet v občasném dešti až na vrchol ledovce do pouhých šesti stupňů a dolů klesat v mlze husté jako mléko? Odpověď zní: no jasně! Jen s malým varováním, že váš bude docela bolet zadek.

Nejhorší letecké tragédie jsou dílem chyb, teroristů i snahy ušetřit

Kolik letadel je momentálně v pohybu a křižuje oblohu nad světem? Je to něco mezi osmi až dvaceti tisíci. A nespadne z nich žádné, šance na letecké neštěstí je statisticky menší než jedna k jedenácti milionům. I kvůli bezpečnosti letového provozu, jež se poučila z těch nejhorších nehod minulosti.

Top selfie Karlovarského kraje: nahý František, monarchové i nápis I love Vary

Nepřeberné množství nádherných pohledů nabízí návštěvníkům i obyvatelům Karlovarský kraj. Některé z nich se nedají přehlédnout, na jiné potřebuje člověk pořádnou fyzičku. Řada z nich už dělala radost fotografům ještě v době analogové, jiné fotopointy se objevily až v posledních letech přímo s cílem nahrát snímek někam na sociální síť a pochlubit se ...

Živý obraz drsné země. Prozkoumejte nejkrásnější hrady a zámky Skotska

Stirling zažil největší slávu i tragédie skotských králů. Po generace ho vylepšovali a zkrášlovali. Bitvy, které se odehrávaly v jeho blízkosti, ovlivňovaly osudy Skotska i Anglie. V dalším díle seriálu magazínu Víkend DNES se vydáme za nejzajímavějšími hrady a zámky Skotska.

Jak vyzrát na podzim? V Chorvatsku si léto prodloužíte aktivně i kulinářsky

Léto se už dávno překlopilo do své druhé poloviny. Konec dlouhých dní a prázdnin však nutně nemusí znamenat konec dovolených. A teď nemluvíme o last minute zájezdech do Dubaje či na Bali. Skvělou dovolenou si s příchodem podzimu můžete užít i tam, kam byste obvykle vyrazili už červenci.

Lidé dnes mají právo na všechno. Pohlreich naplno o overturismu i migraci

S kuchařem Zdeňkem Pohlreichem jsme si měli povídat hlavně o cestování. Brzy bylo jasné, že se téma stočí trochu jiným směrem. Nakonec jsme probrali nejen, co si myslí o problematice overturismu, ale i proč už ho tolik nelákají luxusní restaurace a co ho trápí v jeho rodné Praze.

ZANIKLÉ TRATĚ: Místo fryštátské lokálky postavili paneláky, beztak by se propadla

Další, již 83., díl seriálu Zaniklé tratě nás opět zavede na Karvinsko. Dnes už ale ne na úzkorozchodné dráhy. Podíváme se na trať o rozchodu 1 435 mm, která doplatila na výstavbu nových sídlišť pro horníky. Zamíříme na dráhu z Fryštátu, dnes zachráněné stanice Karviná město, do Karviné.

Divoká a tajemná Albánie. Z dříve opomíjené země se stává ráj cestovatelů

Nachází se v západní části Balkánského poloostrova, kde hraničí s Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem. Albánie je jednou z mála zemí v Evropě, které dosud odolávají vymoženostem moderního světa a uchovávají si nedotčenou přírodu i tradiční způsob života.

Proslavené fotky nejosamělejších domů světa mají daleko jen k realitě

Vévodí galeriím Instagramu, dotvářejí obsah trendy webů, líbí se. Ty domnělé nejosamělejší domy světa totiž podněcují fantazii. Fotky takových izolovaných stavení se však jen zřídkakdy přidržují reality. Snílkovsky zapomínají na to, že stojí na dohled města, anebo že to nikdy nebyly stavby k obývání.

Český výletník: Byl na odstřel, ale teď je zámek Uherčice bombou historie

Uherčice v Podyjí jsou nejatraktivnějším českým zámkem, který nejspíš nebudete znát. První liga. Obrovský komplex s nádherným arkádovým dvorem, zahradou s fontánou.

Bizarní legenda a krasová jezera. Zarelaxujte u maďarského města Tata

Tata leží jen půlhodinu jízdy od slovenského Komárna. Klasické termály tu ovšem nečekejte, město vás okouzlí hlavně přitažlivými památkami. A jeho okolí se pyšní přírodními divy, které byste intuitivně hledali ve vysokých horách. Zároveň nahlédnete také do bájí z prvopočátků maďarských dějin.

OBRAZEM: Mystická a překvapivá tajemství, která můžete objevit v Indii

Bledá světýlka v mokřinách lákající poutníky do záhuby? Něco takového umí i bažiny na západě Bengálska. Strašidelných světýlek je tu ovšem tolik, že prozáří celý noční les. Vysvětlením je ionizace metanu, unikajícího z rozkládající se organické hmoty. A jaká další kouzelná místa Indie nabízí?

Očima šotouše: posílejte fotografie Hurvínka a vyhrajte cestovní vouchery

Srpnové kolo fotografické soutěže Očima šotouše jsme věnovali ikonickému motorovému vozu, kterému na železnici nikdo neřekne jinak než Hurvínek. Máte ve svém archivu snímek tohoto krásného vozidla? Pošlete nám ho do soutěže a můžete vyhrát cestovní vouchery Českých drah.

Pohoda a nádherná příroda. Na náměstí Alp neuděláte krok špatným směrem

Konaly se tu dvě olympiády, místní kostel nechal vyzdobit Karel IV. a je tu prostě krásně. Tyrolský Seefeld je srdcem Alp, z něhož ochutnáte všechny jejich krásy, popisuje reportér magazínu Víkend DNES.

Samota, klid, dokonalá příroda. Na plachetnici plujeme z Tromsø na Lofoty

Na severu Norska, daleko za polárním kruhem, naleznete labyrint průlivů, hornatých ostrovů a zátok. Přibližně 450 kilometrů dlouhou plavbu z Tromsø až na Lofoty jsme absolvovali na oplachtěném katamaránu a užívali si jedinečné severské přírody. Podnikli jsme několik pěších túr, lovili ryby, obdivovali staré rybářské přístavy, pluli na mořských ...

OBRAZEM: Slavná rajčatová bitva ve Španělsku přilákala tisíce nadšenců

Celkem sedm kamionů přivezlo 120 tun rajčat na letošní ročník slavné rajčatové bitvy La Tomatina ve španělské vesnici Buňol poblíž Valencie. A jak bývá zvykem, do nekrvavých bojů se tradičně zapojily tisíce lidí z celého světa.

Jákobova studna z Texasu je pokušením, které neopatrné potápěče zahubí

Počítá se mezi ta nejlákavější místa k potápění na světě. Svou krásou svádí, láká. Ale umí být taky pořádně nebezpečná. Především kvůli své hloubce a spletitému systému podvodních chodeb, které na ni pod povrchem navazují. Jejich skutečná délka je zatím neznámá, za pokusy je změřit se platí životem.

Nekonečné fronty, žádné informace. Jak to vypadalo na letišti v Dubaji během záplav

Pražské letiště se během léta muselo vypořádat hned s několika velmi komplikovanými situacemi. V červenci neodletěly kufry s cestujícími, kvůli globálnímu výpadku odbavovacího systému GoNow bylo zrušeno 15 letů a zpoždění mělo dalších 250 letů. Naposledy problémy přinesla extrémní bouřka v srpnu, která zastavila letecký provoz v Praze na hodinu. Po ...

Kréta buduje nové letiště, za tři roky změní leteckou mapu Středomoří

Kréta je oblíbenou dovolenkovou destinací českých i zahraničních turistů. Jejich počet stále stoupá a kapacita mezinárodního letiště v Heráklionu přestává stačit. Proto na největším řeckém ostrově vzniká nové letiště Kastelli, které je spojeno s významným archeologickým objevem.

Vidět svět z výšky. Proč stoupáme do hor, když připomínají spíš nákupní centra

Jsme zemí s mimořádně vysokým počtem rozhleden. Budujeme atrakce, které sahají nad koruny stromů. Platíme za to, že si na ně můžeme vylézt. Hory kolabují pod náporem turistů. Opojení výškami dosahuje vrcholu. „Ještě v sedmnáctém století měli lidi z hor strach. Dnes nás navigace zavede kamkoli. Jet do hor je prostě jednoduché,“ uvažuje geograf Jan L ...

Drákula je jen pro turisty. Prozkoumejte famózní hrady a zámky v Rumunsku

Rumunský Bran je krásný středověký hrad, který milovala královna, upravil ho český architekt a proslavila ho hororová povídačka, která neodolatelně přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa. V dalším díle seriálu magazínu Víkend DNES prozkoumáme zajímavé hrady a zámky Rumunska.

Socializace, nebo týrání zvířat? Navštívili jsme prasečí kavárnu v Japonsku

Vypili byste si kávu mezi prasaty? Pro někoho možná nechutná či neetická, v Japonsku ovšem zcela běžná záležitost. Nabídka zdejších zvířecích kaváren je skutečně bohatá. Společnost hostům dělají nejen kočky jako u nás, ale třeba také ježci, sovy, tučňáci, vydry i kapybary.

Na co zírá mašinfíra: Hurvínkem po stopách F. L. Věka z Opočna do Dobrušky

Poslední prázdninový Mašinfíra nás zavede do východních Čech, do stínu Orlických hor. Projedeme krátkou trať mezi dvěma historickými městy, Opočnem a Dobruškou. Jiráskův F. L. Věk se sice železnice nedočkal, kdyby ano, určitě by ji jako buditel a šiřitel pokroku používal.

Český policista by omdlel. Turistické čtyřkolky na Djerbě řídí i malé děti

V Česku bych si to nikdy nedovolil, ale po několika dnech na rozpálené Djerbě jsme nakonec s dětmi vyrazili na čtyřkolkách podívat se na západ slunce. Z nenápadného výletu se nakonec stala milá vzpomínka.

Proč jsou Češi nepřátelští k expatům? Horší už je jen Kuvajt a Rakousko

Nedávná rozsáhlá studie zahrnující padesát tři zemí ukázala, že Česká republika je pro expaty jedna z nejméně přátelských zemí na světě. Na vině je podle cizinců netolerance Čechů, zkostnatělost úřadů i komplikovaný jazyk. Mají to u nás expati skutečně tak těžké, nebo je všechno trochu jinak?

K čemu to může být? Záhadu kamenných úlů v Maďarsku zatím nikdo nevyřešil

Pro samé pyramidy, bermudské trojúhelníky a obrazce na planině Nazca by člověk přehlédl, že se jedna tuze povedená záhada rýsuje jen kousek za našimi hranicemi. V Maďarsku se totiž odborníci už hezkých pár let trápí s podivnými kamennými úly. Teorií k nim mají spoustu, vysvětlení ovšem žádné.

Údržbář i vývojář vyhráli 10 tisíc na dovolenou. Losujeme každý všední den

Noví roční členové iDNES Premium mohou nyní každý den vyhrát dovolenou za 10 tisíc korun přes cestovatelský portál Travelking.cz. Členství je nyní navíc zlevněno na 690 korun místo obvyklých 890. Mezi dalšími vítězi jsou údržbář a vývojář z Moravy.