Maaxi.cz

Béžová země plná zážitků. Na Džerbě můžete kromě relaxu i krmit krokodýly

Hledáte místo, kde se i začátkem podzimu můžete vyhřívat na písku, dovádět v mořských vlnách i odvézt nezapomenutelné zážitky? Pak jste ho právě našli. Teploty vzduchu se na tomhle ostrově patřícím k Tunisku pohybují i v říjnu průměrně kolem 30 °C, moře je vyhřáté na 25 °C a je slunečno – to všechno dělá z Džerby ideální lokalitu pro podzimní dovolenou.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavosti ze světa, kterými se můžete obohatit nebo jen zabít čas

Jestli nevíte, co s volným časem, a rádi trávíte chvíle na pláži, vsaďte na Filipíny. S celkovou délkou písčitého pobřeží 36 289 kilometrů je skutečně z čeho vybírat. Pokud na každém ze zdejších ostrovů a ostrůvků strávíte jeden den, máte postaráno o program na dalších dvacet let.

Tunisko: Vydejte se na výpravu do království písku, datlí a filmařů

Existují oblasti a krajiny, které by měl jednou za život navštívit každý, kdo se považuje za cestovatele. Jednou z nich je poušť. A když poušť, tak Sahara. A když Sahara, tak Tunisko, kde je toto písečné moře pro Čechy nejsnáze dostupné.

Finský výletník: Jak jsem si pohladil torpédo a modlil se v květináči

Ostrovní pevnost s ponorkou, pomník ve tvaru varhan, skalní chrám, spousta muzeí a lososová polévka. To jsou lákadla Helsinek. Na místo, kde prý nic není, to vlastně vůbec není špatné.

Očima šotouše: posílejte fotografie Bangle a vyhrajte cestovní vouchery

Zářijové kolo fotografické soutěže Očima šotouše tentokrát věnujeme populární lokomotivě 742, která svou přezdívku získala kvůli plánovanému exportu do Bangladéše. Máte ve svém archivu nějaké fotografie této zajímavé lokomotivy? Pošlete nám ji do redakce a můžete vyhrát cestovní vouchery Českých drah.

Evropa je rozdělená pohraničními ploty víc, než v byla 80. letech

Velké zdi a překážky na hranicích? V paměti se většinou vyloupne ta zavrženíhodná, z Berlína. Proto se může zdát překvapivé, že dnes, pětatřicet let po jejím pádu, se ve sjednocené a mírové Evropě podobná díla znovu staví. Dohromady přesahují délkou 1 800 kilometrů, tedy jako tucet těch berlínských.

Teče vám do bot? To už k posezení ve White Cross u nábřeží Temže patří

Středověké krčmy se snaží pobavit návštěvníky stylovou výzdobou, obsluhou v dobových kostýmech a třeba inscenovanou potyčkou s meči a štíty. V letitém baru White Cross, který najdete na nábřeží Richmondu, mají osobitou senzaci též. A docela bezpracně. Stará se o ni, velmi pravidelně, řeka Temže.

OBRAZEM: Ve stopách Jednoho prstenu projdete celý Nový Zéland

Dnes už kultovní trilogie, filmové zpracování Pána prstenů od Petera Jacksona, se kompletně natáčela na Novém Zélandu. V díle si postupně „zahrálo“ víc než sto padesát lokací Severního a Jižního ostrova. Krásu pohádkové krajiny nemusíte obdivovat jen v kině, za dobrodružstvím se sem můžete vydat sami.

Hrady či Obrův chodník. Déšť a vítr na severoirském pobřeží přebijí zážitky

Rozeklané útesy, dramatické zříceniny, staletí staré stromy a opuštěné vesnice. To vše v kompaktním balení nabízí Severní Irsko, konkrétně hrabství Antrim. Jeho pobřeží patří k těm nejkrásnějším na světě. Už jen proto, že se tu nachází legendární Obrův chodník, zapsaný na seznamu UNESCO.

Letecká společnost je odmítla odbavit, jejich problém nezajímal ani ambasádu

Dlouhá fronta k odbavovací přepážce, vystojíte ji a na konci vás čeká nemilé překvapení. Zaměstnanec letecké společnosti vám před očima přepážku zavře s prostým oznámením, že je prostě uzavřená. Konec. Bez diskuze.

Bytovky na hřebeni i „ptačí jezero“. V Abruzzu zažijete autentickou Itálii

Příroda, kde budete skoro sami, i města plná památek a života. Abruzzo nabízí všechno, co si běžný cestovatel může přát. A ještě něco navíc – je to kraj téměř nepolíbený turismem a jedna z nejvýznamnějších vinařských oblastí Itálie, kde se vinice táhnou od horských svahů až po mořské pobřeží.

Nádherný čundr na pohodu. Přechod Lužických a Jizerských hor zabere tři dny

Přechod Lužických a Jizerských hor nabídne daleké výhledy z řady výrazných vrcholů, tajemné lesní tišiny i zajímavé památky. A taky docela náročný terén, prudké výšvihy střídají neméně strmá klesání.

Zažijte blahodárnou podzimní dovolenou v Gasteinu. Termály jsou jen začátek

Oáza klidu a relaxace. Místo, kde si odpočine tělo i duše. Pastva pro všechny smysly. Přesně to na vás čeká, když během podzimu navštívíte rakouské údolí Gastein. Pokud chcete udělat něco blahodárného pro své zdraví, je tato oblast ukrytá uprostřed majestátních Salcburských Alp jasnou volbou. Na své si přijdou i rodiny s dětmi. ...

Zázrak techniky v Číně. Po plovoucím mostu musíte jezdit opravdu pomalu

Říká se mu Most snů. Jednak proto, že o něm obyvatelé z okolí opravdu dlouho snili, ale též kvůli tomu, že se mysl zdráhá uvěřit v jeho existenci, i když ho vidíte na vlastní oči. Š’-c’-kuan je totiž plovoucí, ukotvený k hladině řeky Čching-ťiang v Číně.

Na co zírá mašinfíra: Nádhernou parní mašinkou po letní Koryčance

Dnešním Mašinfírou zavzpomínáme na léto. Vydáme se na Koryčanku, malebnou moravskou trať mezi Nemoticemi a Koryčany, která je od roku 1981 bez pravidelného osobního provozu. Vyjedeme na ni stylově, zelenou parní mašinkou Klubu přátel kolejových vozidel Brno.

Tady jsou turisté vítáni. Čtyři země, které se návštěvníků opravdu nebojí

Na každou přeplněnou turistickou lokalitu v Evropě připadá po celém světě spousta míst, která potřebují víc návštěvníků. To je po bouřlivých protestech proti nadměrnému turismu z letošního léta dobrá zpráva. K místům, která se na příval turistů těší, patří podle serveru BBC například Grónsko, Maroko, Srbsko nebo Gruzie. ...

Komolíte cizí jména na cestách? S výslovností vám pomůže speciální překladač

Se jmény je potíž. Nejenže je záhodno si je u lidí kolem vás pamatovat, ale též správně vyslovovat. Což se nejeví problematické jen do doby, než vystrčíte nos z rodné kotliny. Tam, vlivem mnoha jazyků, totiž zuří boj o správnou výslovnost vlastních jmen. Která jsou ve světě nejčastěji zkreslována?

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může dovolit jen málokdo. Některé hotely proto začínají nabízet programy, které vám pomohou se pořádně vyspat.

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba. Od té doby zažila spoustu dalších výzev. Monika Benešová vylezla třeba na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro (5 895 m n. m.), ale hlavně letos v květnu ...

Jak dobře znáte města Čech a Moravy?

{"content":[{"type":"paragraph"}],"version":"2.0.1"}

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi rozkládaly celé vesnice. Genius loci se ještě přiostří, když se o zaniklých obcích dozvíte víc.

OBRAZEM: Města duchů. Tady umíraly zlaté sny. I ti, kdo jimi žili

Jejich salóny a bary nikdy neusínaly, jejich ulice byly prostoupené sny o zbohatnutí, přitahovaly další a další přistěhovalce. Sláva zlatokopeckých měst však navěky netrvala. Stala se z nich zakonzervovaná prázdná města duchů. Jedním z nejzachovalejších je Bodie v Kalifornii.

Pastevci v Himálaji mizí. Pohled do světa, který upadá v zapomnění

Život obyvatel v nejvyšších horách světa byl vždy spojený s chovem zvířat. Pastevci, jejich ženy i děti sváděli tvrdý boj s přírodou a dodržovali tradice svých předků. Dnešní potomci pastevců jsou ovšem vzdělaní, mají mobilní telefony a podnikají. Vydejte se s námi do světa pastevců, který bude za pár let pouhou minulostí. ...

Za hudbou až k vrcholům Dolomit. Horské koncerty poskytují duševní detox

Už když první sluneční paprsky ozáří třítisícové vrcholky italských hor, zazní pár set metrů pod nimi úvodní tóny Mozartovy Malé noční hudby. Nevšední festival Tóny Dolomit, kde v minulosti hráli třeba i U2, letos pokračuje přímo ve skalách až do konce září. Magazín Víkend DNES se na něj vypravil.

Mají živý kompas? Australští domorodci se v přírodě nikdy neztratí

Jsou lidé, kteří zabloudí všude. Cestou na nákup, v sousedství, v cizím městě na dovolené. Mapy a navigace jim nejsou nic platné. Příslušníci domorodého australského etnika Guugu Yimithirr to nepochopí. Zatímco jiným chybí smysl pro orientaci, oni ji mají absolutní. A jejich vnitřní kompas se nikdy nemýlí.

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a Petrem Kučerou na letišti v Kostarice.

Termály, pohoda a dobré víno. Užijte si podzimní výlet do Chorvatska

Chorvatsko pochopitelně znamená hlavně Jadran. Úplně na okraji pozornosti našich cestovatelů pak daleko za všemi tamními kaňony, vodopády, jeskyněmi a starobylými památkami zůstávají chorvatské termály. My jsme z nich letos vyzkoušeli Terme Sveti Martin. A byli jsme nadšeni.

Skotská pojistka proti rackům. Když vám uloupí jídlo, máte nové zdarma

Pojištění proti krádeži je docela užitečné opatření, pokud se chystáte do nějaké země s divočejší reputací. V St. Andrews ho začali nabízet coby součást denní nabídky v malém bistru. Za poplatek garantují nahrazení vaší porce, pokud vám ji uloupí rackové. O podobné pojistce přemýšlí i další podniky.

KVÍZ: Rekordy, čísla, fakta. Jak dobře znáte města Čech a Moravy?

Města v České republice jsou plná historie, tajemných míst a mají i své zajímavé rekordy. Vyzkoušejte si své znalosti a otestujte si v našem kvízu, jak dobře se vyznáte v našich městech.

Do ČSSR jsem nechtěl, ani jsem netušil, jak se nosí svetr, líčí architekt ze Seychel

Pro mnohé je to exotický ostrovní ráj. Seychely, souostroví v Indickém oceánu, východně od afrického kontinentu a severně od Madagaskaru, jsou nejenom vyhledávanou dovolenkovou destinací, ale i místem, kde si svá letní sídla pořídilo hodně bohatých Čechů. Architekt Vincent Ahtime, který studoval v Česku a osvojil si češtinu, jim s budováním tamních ...

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci počítali? Odhalte všechna tajemství, která naše nejdůležitější přehrady ukrývají.

Za sušenku úklona. Japonská Nara je městem, kterému vládnou jeleni

Nara bývala v 8. století centrem Japonska. Místo lidí tu zde nyní vládnou jelínci sika. Žijí nejen v rozsáhlém parku, ale potkáte je i v chrámech a na ulicích. Pro turisty jsou největším tahákem, Nara toho ovšem nabízí mnohem víc: tajuplný les, magickou svatyni i jednu z největších dřevných budov na světě.

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům pestrobarevných papuchalků tu pomáhají tím, že je shazují s útesů. Jde o dobrou věc, potvrzují biologové.

Na jaderný útok byl Liberec připraven. Unikátní kryt teď obdivují turisté

Liberecké podzemí je „prošpikované“ doly, štolami, historickými sklepy, vodojemy, protileteckými a atomovými kryty. Ten největší z nich je přístupný veřejnosti a návštěvníci si tu dokonce mohou vyzkoušet jeho technické vybavení.

Mix chutí v Gdaňsku: jopejské pivo, tarte flambée a baltský sleď s řepou

Jste-li unaveni životem, kreativita už zmizela v každodenních úkolech a odvaha zkusit něco nového vás opouští, vyrazte do Gdaňsku. Hodinu letu z Prahy objevíte pulzující Trojměstí, které žije trendy, neutuchající energií a staletími prověřenou vírou v sama sebe. A také má moře!

OBRAZEM: Tyto památky UNESCO pravděpodobně brzy podlehnou klimatické změně

Seznam světového dědictví UNESCO nyní zahrnuje 1 223 památek, které jsou považovány za natolik důležité pro budoucnost naší planety, že by měly být chráněny navždy. Výzkumníci ze skupiny Climate X se snažili zjistit, která z těchto míst by mohla v důsledku změny klimatu do roku 2050 zaniknout.

VIDEO: Federer s Mikkelsenem se koupou v listí a olizují mech

Hodně netradičně pojala agentura Switzerland Tourism propagaci své země během podzimního období. Ve videu natočeném uprostřed majestátních švýcarských hor se tenisová legenda Roger Federer objevuje po boku uznávaného dánského herce Madse Mikkelsena. Slavná dvojice se s humorem sobě vlastním ponoří do podzimní krajiny.

Čech přeběhl Island v rekordním čase. Vzal to přes poušť a ledovce

Osm dnů, šest hodin a 44 minut. Tak dlouho trvalo brněnskému extrémnímu vytrvalci Jakubu Žákovi přeběhnout Island ze severu na jih. Dosavadní rekord zapsaný v Guinnessově knize rekordů pokořil o víc než den. Místo asfaltek vedoucích po obvodu ostrova to vzal extrémní vnitrozemskou cestou F26. Přes nejseverněji položenou poušť na světě a mezi ledovc ...

Po hedvábné stezce z Chivy do Taškentu. Poznejte nejkrásnější uzbecká města

Za městskou turistikou do Uzbekistánu? Slyšíte správně. Ty tam jsou časy, kdy byl Uzbekistán izolovanou zemí Střední Asie. Své brány turistům postupně otevírá a rozhodně stojí za to jimi projít. Do atmosféry Pohádek tisíce a jedné noci jsme se ponořili v Chivě, Buchaře, Taškentu a Samarkandu.

VIDEO: Ve Skotsku odtává poslední ledové pole. Tedy to, co z něj zbylo

Ve Skotsku pomalu odtává jeden z mála ledovců, nebo spíše vytrvalá ledová skvrna s názvem Sfinga. Jde o prastarý pozůstatek po ledovém poli, který ve 20. století roztál při třech vzácných příležitostech. V 21. století však roztaje počtvrté v řadě.

Koupat se tam dá celé září. Toskánsko je ráj umění a vinařské turistiky

Toskánsko. Jeden z nejrozmanitějších italských regionů proslulý malebně zvlněnou krajinou, lahodným vínem a starobylými městy plnými historie a umění. A jestli navštívíte známá místa jako například věž v Pise či ostrov Elba, nebo využijete možnosti se až do konce září slunit na plážích a koupat v prohřátém moři, to už záleží jen na vás. ...

Divoká historie jihu Evropy. Objevte legendární hrady a zámky Španělska

Proměna z trosek v perlu i Cervantesova inspirace pro dona Quijota, to je hrad Belmonte mezi Valencií a Madridem. Španělské hradní příběhy jsou poutavé, v zemi stávalo 10 tisíc hradů a pevností, dodnes přežila zhruba pětina. V posledním dílu seriálu magazínu Víkend DNES se podíváme na některé ikonické hrady a zámky z této země. ...

Město bez ulic či Baťova vesnice. Brazílie je krásně ošklivá, líčí cestovatelka

Procestovala desítky zemí světa, nejdéle – na sedm let – zakotvila se svým francouzským mužem v Brazílii, kterou si zamilovala. Lucie Brejšová vystudovala dějiny umění na pařížské Sorbonně, ovšem s chutí vypráví o pestrobarevné brazilské každodennosti, bezplatném zdravotním systému, ale i důvodech nízké vzdělanosti nebo o přepadení s pistolí v ruce ...

OBRAZEM: Auto nechte doma. Měst na dobrou procházku je plná Evropa

Auta se vás tu nesnaží převálcovat, převýšení na nedlouhé trase je jen mírné a všude kolem je spousta památek ke koukání. To jsou základní předpoklady měst, která svědčí pěším procházkám. Obejdete se v nich bez elektrických koloběžek i chaotické hromadné dopravy, a proto si je turisté pochvalují.

Na co zírá mašinfíra: Po nejsevernější trati u nás do Valdštejnova Frýdlantu

Víte, která trať je u nás nejvíc na severu? Leží ve Frýdlantském výběžku, má číslo 037 a vede z Frýdlantu v Čechách až do polského Zawidówa. Osobní vlaky však končí už před hranicí, v Černousích. RegioSpiderem ČD se svezeme opačným směrem, z Černous do Frýdlantu.

Po stopách portugalských mořeplavců. V Algarve najdete vodní psy i slípky modré

Pobřeží nejjižnějšího portugalského regionu patří k nejhezčím v Evropě, průzračné i nepokojné vody Atlantiku tu dotírají na zlatavé pláže obemknuté dramatickými útesy. Algarve ale nabízí mnohem víc než plážovou idylu. Pozoruhodností jsou například vodní psi, kteří už ve středověku pomáhali rybářům na Pyrenejském poloostrově s naháněním ryb do sítí. ...

Penisy a figuríny. Tato evropská muzea fungují jen jako turistické pasti

Hmotné i nehmotné ukázky historie, kultury či techniky. Zkrátka zajímavé věci, které možná neosloví každého, ale za podívání stojí. Bohužel zdaleka ne každá instituce, která si dnes hrdě říká muzeum, má skutečně co nabídnout. Ty následující jsou hodnoceny jen jako předražené pasti na turisty.

Do srdce tádžické vrchoviny. Treking ve Fanských horách vám vezme dech

Hornatá a divoká země střední Asie vměstnaná mezi Pamír a Alajský hřbet, ekonomicky nejslabší ze všech postsovětských republik. To je Tádžikistán. Na jeho západní hranici se rozkládají Fanské hory. Místo, o němž se nám nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Vstřícní lidé, úchvatná jezera, horské průsmyky a výhledy na pětitisícovky hravě přebijí i ...

Tunisko mimo sezonu. Vydejte se za Berbery do ksarů

Letět do Tuniska k moři už může být pro leckoho nuda. Ale podívat se do pouště nebo aspoň do předsaharské oblasti? To slibuje zážitek i dobrodružství.

Za jeden den od moře až na ledovec? Na motorce žádný problém

Je možné zažít v jeden den čtyři roční období? Ráno se koupat ve třicetistupňovém vedru v moři, pak přes hory dojet v občasném dešti až na vrchol ledovce do pouhých šesti stupňů a dolů klesat v mlze husté jako mléko? Odpověď zní: no jasně! Jen s malým varováním, že váš bude docela bolet zadek.

Nejhorší letecké tragédie jsou dílem chyb, teroristů i snahy ušetřit

Kolik letadel je momentálně v pohybu a křižuje oblohu nad světem? Je to něco mezi osmi až dvaceti tisíci. A nespadne z nich žádné, šance na letecké neštěstí je statisticky menší než jedna k jedenácti milionům. I kvůli bezpečnosti letového provozu, jež se poučila z těch nejhorších nehod minulosti.