Maaxi.cz

Oscar pro další český film? Šanci na nominaci má i Život k sežrání

Zatímco Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyslala do oscarového klání Vlny Jiřího Mádla, šanci ucházet se o nejprestižnější filmové ocenění má za Česko i loutkový film Život k sežrání režisérky Kristiny Dufkové, který je právě k vidění v kinech. Umožní mu to limitované uvedení do distribuce v USA s anglickým dabingem, které se povedlo dojednat producentovi Matěji Chlupáčkovi.

Mohlo by vás zajímat

Jiří Padevět napsal Český bestiář. Vypráví o tom, že zlo je připraveno v každém z nás. Čeká jen na naše selhání

Žili v těžkých dobách a podlehli vábení moci totalitních režimů. Hrdinové nové knihy Jiřího Padevěta Český bestiář se dopouštěli vražd, udávání a kolaborace. Kniha odhaluje extrémní projevy bestiality, která se podle autora skrývá v každé lidské bytosti.

V aukci Galerie Kodl je k mání Gauguin, Renoire i největší Šímův obraz

Aukce s více než 200 uměleckými díly od starého umění po současnost se v neděli uskuteční na pražském Žofíně. Mezi hlavními lákadly bude práce Paula Gauguina či největší obraz Josefa Šímy Země, vytvořený v roce 1960. Celou akci pořádá Galerie Kodl, od 12:00 ji v přímém přenosu můžete sledovat na iDNES.cz.

Poznejte Olomouc židovskou díky hravé mobilní aplikaci

Hlubokou kulturně-historickou stopu zanechali v Olomouci židovští obyvatelé města. Po stopách komunity, kterou tragicky postihla nacistická okupace, se můžete vydat s telefonem díky aplikaci Olomouc židovská. Seznámíte se s historií jejího osídlení od středověkých počátků přes dynamický rozvoj na konci 19. století až po současnost. ...

Používání AI rozděluje africkou hudební scénu. Důvod navíc, proč se bát, je kulturní apropriace

V nedávném remixu nigerijského hudebníka a producenta Eclipse Nkasiho se objevila virtuální zpěvačka vytvořená umělou inteligencí. Z využívání AI v hudbě má ale mnoho hudebníků po celém světě obavy. Ti afričtí také argumentují tím, že většina dat, ze kterých se AI učí, je sesbíraných na Západě. Mají proto strach z toho, jak generování ovlivní afric ...

Kafkův rukopis a dopis se vydražily za 7,2 milionu korun. Získal je soukromý sběratel z Německa

Dopis spisovatele Franze Kafky a rukopis jedné z jeho povídek se v sobotu v Hamburku vydražily za 286 000 eur (7,2 milionu korun). Získal je soukromý sběratel z Německa. Podle agentury DPA o tom informoval aukční dům Hesse. Od úmrtí Kafky letos uplynulo 100 let.

Lepší být jednoprsá než úzkoprsá. Nad vodou mě drží koncerty, líčí Jana Koubková

Bývá označována jako první dáma českého jazzu, což nekvituje úplně s povděkem. „Nemám ráda škatulkování. Občas to nebyl jazz ani rock, ani jazz rock. Byla to prostě krásná hudba,“ ohlíží se Jana Koubková za svou bohatou kariérou, která stále trvá. I když občas bojuje se splínem a samotou, nevzdává to a obklopena mladšími hudebníky vymýšlí stále nov ...

Když věci berete moc vážně, zabije vás to. Za divadlo dávám život, vypráví herec a režisér Hanuš

„Teď je ta doba korektní, se kterou v principu souhlasím, ale když se ta korektnost přežene, ztratí se odstup, ztratí se humor,“ říká herec a pedagog pražské DAMU Miroslav Hanuš. „Když se to bere moc vážně, tak vás to zabije,“ dodává. Jak se dostal k tématu své nové inscenace Rokenrol? Co dělá vypravěče vypravěčem? A na které divadelní mistry rád v ...

Procházkův obraz Dáma s cigaretou se vydražil za 26,3 milionu korun. Je to autorův tuzemský rekord

Kubistický obraz Antonína Procházky Dáma s cigaretou byl v sobotu v Praze vydražen za 26,288 milionu korun včetně aukční přirážky. Je to autorův rekord v tuzemských aukcích, sdělil Miloš Svoboda z pořádající společnosti European Arts Investments. Vyvolávací cena oleje z roku 1922 činila devět milionů korun.

Viděli jste ten Šimšonk? Proč nejlepší film všech dob v kinech propadl

Tento podzim uplynulo přesně třicet let od vstupu snímku Vykoupení z věznice Shawshank do světových kin. Ač je toto dílo na základě povídky Stephena Kinga dnes řazeno mezi filmovou klasiku a stojí v čele mnoha žebříčků, původně to vypadalo na jeden obrovský propadák.

Velvet Party a Songs for Havel. Washington si připomněl sametovou revoluci v tramvajové smyčce

Velvet Party a Songs for Havel. Tak se jmenovaly dva koncerty, kterými si v americké metropoli Washingtonu připomněli 35. výročí sametové revoluce. Jeden přímo na českém velvyslanectví a druhý v netradičním prostředí, zrušené podzemní tramvajové smyčce.

Chtěl jsem vytvořit horor. Sleduji, jak se rozmělňuje hranice mezi civilizací a přírodou, říká Zbořil

Novela prozaického debutu Jonáše Zbořila s názvem Flora vychází po básnických sbírkách Nová divočina a Podolí. Za ně byl Zbořil nominován na Cenu Jiřího Ortena a Magnesii Literu v kategorii Objev roku. „Próza vyžaduje dynamiku vyprávění a příběh. V tom nejsem moc dobrý,“ přiznává kulturní editor a redaktor Seznam Zpráv v rozhovoru pro Český rozhlas ...

RECENZE: Hezky ošklivá žába. SKUTR se potkal s francouzským barokem

V českém repertoáru se Opera Národního divadla nemůže pochlubit v podstatě žádnou špičkovou produkcí. Je paradoxem, že se jí povedla francouzská barokní opera - Platée od Jeana-Philippa Rameaua.

Největší nástěnná malba v Česku zobrazuje Cheb. Jde o interní vtip mezi lidmi, říká autorka návrhu

V chebském průmyslovém parku Panattoni Park Cheb vzniká největší nástěnná malba v Česku. Tento obří mural, jak se velkoplošným malbám říká, pokrývá fasádu distribučního centra o rozloze 6200 metrů čterečních a zachycuje panorama historického jádra Chebu. Malba je dílem renomovaného streetartového umělce Dmitrije Proškina, známého pod přezdívkou Che ...

TELEVIZIONÁŘ: Tři snílkové a jedno dítě, jež přišlo na svět ze zkumavky

Britské drama s názvem Joy, jehož premiéru nasazuje streamovací služba Netflix, popisuje skutečnou událost, která nastolila novou kapitolu medicíny.

Ivan M. Jirous i Plastic People: nová výstava představuje osobnosti českého undergroundu na snímcích Heleny Wilsonové

Ivan M. Jirous, Plastic People of the Universe nebo Eugen Brikcius jsou hrdiny fotografií Heleny Wilsonové, jejíž velká retrospektivní výstava, která mimo jiné představuje život českého undergroundu, odstartovala minulý týden v pražském Domě fotografie.

RECENZE: Lajna s olympionikem, gumový krtek. Jak se pařilo v devadesátkách

Mnohem temnější a tvrdší pohled na idealizovaná 90. léta u nás nabízí ve své memoárové knize Vyvrhel Samir Hauser z kapely Vanessa. „Brutálně upřímně líčí dobu plnou volně dostupných drog, pitoreskních orgií a šílených nápadů leckdy ještě šílenějších lidí,“ píše ve své recenzi Petr Kolář.

Sprejováním maluju přímo na svět, říká anonymní umělec Timo. V Brně nyní vystavují jeho díla

Kolem jeho děl v brněnských ulicích chodí denně tisíce lidí. Většina už v nich pozná rukopis streetartového umělce TIMA. Jen málokdo ale ví, kdo to doopravdy je. Víc než dvacet let totiž sprejuje svá hesla, básně nebo politickou kritiku anonymně. Teď jeho díla vystavuje Dům umění města Brna. „Je to snaha se otisknout,“ říká pro Radiožurnál. ...

Mucha: Díky Variacím jsme do Varů dostali hity, které jsme v hlavní festivalové sezoně nemohli promítat

V Karlových Varech začínají Variace, společný projekt Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie. Cílem akce bylo založit novou tradici a přinést do lázeňského města mimo klasickou festivalovou sezonu novou energii. O tom, jak se projektu daří, si se Zitou Senkovou povídal výkonný ředitel KVIFF a filmový producent Kryštof Mu ...

RECENZE: Pomůžeš mi umřít? Proč Almodóvarův Vedlejší pokoj zvítězil

Tilda Swinton a Julianne Moore se přetahují o herecký trůn v novince kin Vedlejší pokoj, v prvním anglicky mluveném filmu Pedra Almodóvara, nositele Oscara za díla Mluv s ní a Vše o mé matce. Režisér s ním vyhrál festival v Benátkách, přestože tentokrát ubral na humoru. Či právě proto?

Čím odpornější Hugh Grant, tím líp! Horor Heretik klepe na nebeskou bránu

Slavný britský herec Hugh Grant se představuje v hlavní roli hororu Heretik, kde hraje podivného pana Reeda. Dorazí k němu dvě mladé mormonky a chtějí ho obrátit ho na svou víru. A on za nimi zavře dveře, které nejdou otevřít… Začne hrát předem promyšlenou a zvrácenou hru.

Kniha roku LN: Co mají společného Kundera, Gottwald, Čapek a Stalin?

Kniha roku Lidových novin se zrodila před šestadevadesáti lety, v sobotu 8. prosince 1928. Pod titulkem Nejkrásnější dárek – vánoční kniha tím redakce zahájila tradici, která se sice dvakrát zadrhla, přesto nikdy úplně neskončila, a tak se z ní můžeme těšit dodnes.

TRENDY V KLIPECH: Bendig přibral po kebabu, Farna se spojila s Annet X

Kebab, ufo a Jan Bendig jako tlusťoch. To vše v jednom bláznivém klipu, který se nyní uchází o divácké hlasy v hitparádě Óčko Chart na Óčku. Proti němu bude stát novinka od Ewy Farne s Annet X, Aloka s Anittou a Simy.

Britka Baileyová dál povede Galerii Rudolfinum. Už chystá tři nové výstavy

Britská historička umění a kurátorka Julia Baileyová bude i následující tři roky v čele Galerie Rudolfinum. Na příští léta chystá tři výstavní období ročně propojená v jeden vyvážený celek. Svět digitálních technologií vystřídá kolumbijský filmař a sochař Argote. Sezonu zakončí sólo výstavou Kateřina Vincorová. ...

Zpětně mi došlo, co to bylo za drzost, vzpomíná Macků na úspěch v New Yorku

Michal Macků je ve světě známý zejména technikou geláže, kterou aplikuje na „portréty těla“. Od roku 2000 začal pracovat také s historickými fotografickými procesy, hlavně s uhlotiskem. Jeho výstava zahrnující i skelné geláže je do 13. prosince k vidění v JSP Art Gallery na pražské Malé Straně.

Založila sbor, aby Ukrajinky naučila česky. Už dva roky s nimi objíždí republiku

Martina Sirová z Litomyšle vede ženský pěvecký sbor. Založila ho před dvěma lety, aby pomohla ukrajinským ženám, které utekly před válkou. Co začalo jako snaha naučit uprchlé Ukrajinky česky, nyní pokračuje vystoupeními pro dobročinné účely po celém Česku. Příběh Martiny Sirové je další ze seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativní ...

Jak vracet Afričanům odcizené poklady? Film Dahomey otevírá jednu z bolestivých jizev, které na Africe Evropané napáchali

Před týdnem do kin vstoupil vítěz letošního Berlinale, dokumentární snímek Dahomey, jenž sleduje příběh tisíců uměleckých předmětů, které byly během francouzské kolonizace ukradeny z afrického království na území dnešního Beninu. V roce 2021 se pouhých 26 z nich vrátilo. Probíhá diskuze, zda je bezpečnější tato díla uchovávat v evropských muzeích, ...

Lidé by dnes měli poslouchat více hudby, říká přední experimentální umělec Sega Bodega, který míří do Prahy

V sobotu v pražské Arše+ vystoupí jeden z nejznámějších umělců světové experimentální hudby, irsko-chilský producent a spoluzakladatel hudebního vydavatelství Nuxxe Sega Bodega. Celým jménem Salvador Navarette zde představí své třetí album Dennis. Bodega na své snové pouti napříč jedním dnem hledá pevné body kolektivní paměti a smysl podobných udál ...

Česká vlna ’24 zaplaví pražské Rock Café poslední listopadovou sobotu

Čtyřiadvacet předních českých autorů a autorek beletrie, fantastiky i non-fiction od Jiřího Hájíčka a Biancy Bellové přes Petru Soukupovou a Ivu Hadj Moussu až po Veroniku Bendovou nebo Pavla Klusáka. V moderátorském zarámování vtipné dvojice Hrabal–Koryta, na dvou pódiích a k tomu knihy se slevou, besedy na zásadní literární témata a autogramiády. ...

Tři (skoro) zapomenutí čeští umělci. U Pařížanů bodovali, teď je pro nás znovu objevuje výstava v Praze

Georges Kars, Othon Coubine a François Zdenek Eberl se narodili v Čechách a na Moravě, ale známější jsou ve Francii. Jejich díla nyní můžete vidět ve Valdštejnské jízdárně.

Kulturní tipy: Svět formule 1 či zajímavé německé filmy u vás doma

Will Buxton: Grand Prix KNIHA, nakl. Prostor, 2024 Monako, Suzuka, Interlagos, Monza, Silverstone. A také McLaren, Williams, Ferrari, Lotus či Red Bull Racing a Niky Lauda, Ayrton Senna, Michael Schumacher nebo Max Verstappen. Co pojem, to slavný...

Axel Kober a Julia Hagen vystoupí v Obecním domě. Budou hrát Elgara a Suka

V rámci abonentního večera rozhlasových symfoniků, který proběhne 25. listopadu ve Smetanově síni v Obecním domě, vystoupí německý dirigent Axel Kober a rakouská violoncellistka Julia Hagen. Přímý přenos odvysílá v 19.30 stanice Český rozhlas Vltava.

Rudá věž smrti jako symbol utrpení v lágrech. Památka připomínající „jáchymovské peklo“ se stane majetkem státu

Rudá věž smrti v Ostrově na Karlovarsku se stane majetkem státu. Bývalá třídírna uranové rudy byla součástí komunistického trestaneckého tábora Vykmanov II, jenž spadal pod Jáchymovské uranové doly. Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) má budova připomínat utrpení, které političtí vězni v komunistických lágrech museli zažívat. ...

‚Ochrana dětských uživatelů před rizikovými obsahy.‘ Youtubeři a influenceři se nově musí registrovat

Tvůrci internetových videí, kteří je publikují za účelem zisku, se nyní musí nově registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Youtuberům a influencerům to nařizuje evropská audiovizuální směrnice, která usiluje o ochranu dětí na internetu a stanovuje pravidla pro šíření obchodních sdělení kvůli ochraně spotřebitelů. Rada to ve čtvrtek o ...

Po koncertu poslali jeho rodinu do plynu. O dirigentu Ančerlovi vypráví režisér Dlouhý

Karel Ančerl býval hvězdou české klasické hudby. Hrál v Osvobozeném divadle s Voskovcem a Werichem, za 2. světové války vedl v koncentračním táboře v Terezíně vězeňský orchestr, pak dirigoval Českou filharmonii, aby po událostech roku 1968 emigroval do Kanady. O tomto světově uznávaném dirigentovi nyní natáčí dokument Skrytý čvrttón producent, reži ...

Francouzská přehlídka se ponese ve znamení zpěváka Charlese Aznavoura

Festival francouzského filmu, který v Praze trvá od 21. do 27. listopadu, zahájí životopisný Aznavour. Souběžně přehlídka startuje v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě, do Brna se podívá od 25. listopadu. Program zahrne skoro padesát děl včetně devíti předpremiér.

Milhouse ze Simpsonových přišel o svůj dvorní hlas. Herečka po 35 letech končí

Herečka, která v originále namlouvá postavu Milhouse ze seriálu Simpsonovi, v oblíbené sérii končí. Pamela Haydenová oznámila, že se chce věnovat jiným projektům. Nejlepšímu kamarádovi Barta Simpsona propůjčila hlas v téměř 700 epizodách.

‚Nejen umělecké dílo, ale kulturní fenomén.‘ Přilepený banán od Catellana se prodal za 131 milionů

Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď, což je dílo od italského umělce Maurizia Catellana, se vydražil za 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů korun). V newyorské aukci za něj tuto sumu ve středu nabídl zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který dílo označil za „kulturní fenomén“, informovala BBC. Vítězná nabídka tak výrazně překročila půvo ...

Óčko ocení populárního zpěváka Dimaše. Před televizí se scházejí fanoušci

Kazašský zpěvák Dimaš Kudajbergen bude ve čtvrtek hostem televize Óčko. Stanice mu během návštěvy udělí trofej pro nejúspěšnějšího interpreta v hlasování za roky 2023 a 2024. Jeho příjezd, který se neobejde bez všudypřítomného fanklubu věrných, je plánován na 14:00 hodinu. Dění před Óčkem můžete sledovat na iDNES.cz. ...

RECENZE: Hugh Grant jako usměvavý psychopat si Heretika vychutnává

Scenáristé Scott Beck a Bryan Woods spolu vyrůstali v Iowě, ve dvou napsali scénář k ceněnému hororu Tiché místo a další společný text teď i natočili. Jmenuje se Heretik, a byť v něm dvě dívky skončí v domě podivína, rozhodně se od běžného modelu strašení liší.

Óčko hostí a ocení velepopulárního kazašského zpěváka Dimaše

Kazašský zpěvák Dimaš Kudajbergen bude ve čtvrtek hostem televize Óčko. Stanice mu během návštěvy udělí trofej pro nejúspěšnějšího interpreta v hlasování za roky 2023 a 2024. Jeho příjezd, který se neobejde bez všudypřítomného fanklubu věrných, je plánován na 14:00 hodinu. Dění před Óčkem můžete sledovat na iDNES.cz. ...

‚Dvořák je pro mě srdcová záležitost.‘ Eleonore Kinsky veřejnosti otevřela dům slavného českého skladatele

Pro organizaci House of Lobkowicz pracuje Eleonore Kinsky na zámku v Nelahozevsi už přes šest let. Pět let byla v jednom kole, pracovala na přípravách otevření rodného domu Antonína Dvořáka. A i díky ní tak ožila tato vzácná památka v domě číslo popisné 12, kde rodina světoznámého hudebního skladatele provozovala hostinec a řeznictví. Příběh Eleono ...

Proč a jak Škvorecký miloval ženy? Nová kniha líčí československá léta autora „skandálních“ Zbabělců

Na konci září vyšla nenápadná kniha, která se stala jednou z nejcitovanějších v letošních knižních bilancích (pronikla i mezi finalisty Knihy roku Deníku N). Co nového zjistil literární vědec Michal Přibáň o spisovateli Josefu Škvoreckém, od jehož narození letos uplynulo 100 let?

Kazašský pěvecký fenomén Dimaš Kudajbergen vystoupí v Praze

V pražské Sportovní hale Fortuna vystoupí 22. listopadu populární kazašský zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista a model Dimaš Kudajbergen. Ve svých písních propojuje klasickou a popovou hudbu s kazašským folklórem. Za svou krátkou kariéru si už stihl vybudovat neuvěřitelně věrnou základnu fanoušků.

Karel Kryl ožil. Ahoj občani! přivítá návštěvníky výstavy jeho hologram

Písničkář Karel Kryl ožil na výstavě „Ahoj občani!“, kterou připravilo Muzeum Prahy ve spolupráci s Národním archivem u příležitosti osmdesátého výročí Krylova narození a třicátého výročí úmrtí. Díky technologii MetaHuman návštěvníky přivítá sám „oživený“ Kryl ve formě hologramu.

Už zase charitativní píseň pro Afriku? Vždyť to spíš škodí, naznačuje Sheeran

Skladba Do They Know It’s Christmas? z roku 1984, jejíž výdělky šly na pomoc hladovějící Etiopii, vyjde koncem listopadu ve zcela nové podobě. Setkají se v ní hlasy ze všech tří dosavadních verzí. Vedle sebe uslyšíme Bona, Stinga, George Michaela, Eda Sheerana, Chrise Martina z Coldplay a další. Ne všichni ale s takovým postupem souhlasí. ...

Věřitelé TV Barrandov přihlásili přes 80 pohledávek za 1,9 miliardy korun

Věřitelé společnosti Barrandov Televizní studio, která provozuje televizi Barrandov, přihlásili insolvenčnímu správci přes 80 pohledávek v celkové výši okolo 1,9 miliardy korun. Ty budou na začátku prosince zařazeny do přezkumného jednání. Vyplývá to ze zprávy insolvenčního správce v insolvenčním rejstříku.

Zemřel Vic Flick. Za stvoření ikonické znělky Jamese Bonda dostal 6 liber

Ve věku 87 let zemřel britský hudebník Vic Flick. Spolupracovník předních umělců od Beatles a Toma Jonese, přes Jimmyho Page až po Erica Claptona se proslavil především jako autor ústředního riffu legendární znělky k Jamesi Bondovi.

V džungli jsme si sáhli na své nejhlubší dno, přiznávají Liška s Révaiem

Znáte je hlavně jako herce, jsou ale taky nadšenými motorkáři, cestovateli, a tak si říkají Vandráci. Pavel Liška a Jan Révai se po moto výpravách na Kavkaz nebo do Střední Ameriky vydali na Papuu Novou Guineu a nyní tam zvou i české diváky. Prostřednictvím filmu Vandráci na ostrově lidojedů, který je právě v kinech. V rozhovoru s Monikou Zavřelovo ...

Kde je pravda? Cate Blanchett a Sacha Baron Cohen bojují se stíny minulosti v minisérii Dokonalý cizinec

Cate Blanchett, Sacha Baron Cohen a Kevin Kline ztvárnili hlavní role v minisérii Dokonalý cizinec (Disclaimer) z videotéky Apple TV. S novinkou oceňovaného režiséra Alfonsa Cuaróna se pojila velká očekávání, která ale seriál naplňuje jen zčásti.

Nezval byl celebrita jako Karel Gott, říká autorka knihy o geniálním básníkovi, který znásilnil sám sebe

„‚Nesuď,‘ řekla mi Jiřina Šiklová, když jsem jí vyprávěla o svém záměru napsat knížku o Vítězslavu Nezvalovi,“ říká spisovatelka Krystyna Wanatowiczová. V knize Nezval. Básník a jeho syn, která je tlustá jako sám básník a čtivá jako jeho nejlepší verše, dokazuje, že kdybychom v soudech zůstali jen u černé nebo bílé, ochudíme se o všechny barvy a od ...