Maaxi.cz

Autovýlet, kterým neoslníte. Bezstarostná jízda Polabím přesto potěší

Klíčové atrakce Polabí vychrlí internet během pár sekund. Hledání těch ostatních dá trochu práce. Na druhou stranu poznáte poutavá místa mimo hlavní proud. A zdánlivě obyčejná rovina okolo naší nejmohutnější řeky se díky nim promění v přitažlivou krásku.

Mohlo by vás zajímat

OBRAZEM: Auto nechte doma. Měst na dobrou procházku je plná Evropa

Auta se vás tu nesnaží převálcovat, převýšení na nedlouhé trase je jen mírné a všude kolem je spousta památek ke koukání. To jsou základní předpoklady měst, která svědčí pěším procházkám. Obejdete se v nich bez elektrických koloběžek i chaotické hromadné dopravy, a proto si je turisté pochvalují.

Na co zírá mašinfíra: Po nejsevernější trati u nás do Valdštejnova Frýdlantu

Víte, která trať je u nás nejvíc na severu? Leží ve Frýdlantském výběžku, má číslo 037 a vede z Frýdlantu v Čechách až do polského Zawidówa. Osobní vlaky však končí už před hranicí, v Černousích. RegioSpiderem ČD se svezeme opačným směrem, z Černous do Frýdlantu.

Po stopách portugalských mořeplavců. V Algarve najdete vodní psy i slípky modré

Pobřeží nejjižnějšího portugalského regionu patří k nejhezčím v Evropě, průzračné i nepokojné vody Atlantiku tu dotírají na zlatavé pláže obemknuté dramatickými útesy. Algarve ale nabízí mnohem víc než plážovou idylu. Pozoruhodností jsou například vodní psi, kteří už ve středověku pomáhali rybářům na Pyrenejském poloostrově s naháněním ryb do sítí. ...

Penisy a figuríny. Tato evropská muzea fungují jen jako turistické pasti

Hmotné i nehmotné ukázky historie, kultury či techniky. Zkrátka zajímavé věci, které možná neosloví každého, ale za podívání stojí. Bohužel zdaleka ne každá instituce, která si dnes hrdě říká muzeum, má skutečně co nabídnout. Ty následující jsou hodnoceny jen jako předražené pasti na turisty.

Do srdce tádžické vrchoviny. Treking ve Fanských horách vám vezme dech

Hornatá a divoká země střední Asie vměstnaná mezi Pamír a Alajský hřbet, ekonomicky nejslabší ze všech postsovětských republik. To je Tádžikistán. Na jeho západní hranici se rozkládají Fanské hory. Místo, o němž se nám nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Vstřícní lidé, úchvatná jezera, horské průsmyky a výhledy na pětitisícovky hravě přebijí i ...

Tunisko mimo sezonu. Vydejte se za Berbery do ksarů

Letět do Tuniska k moři už může být pro leckoho nuda. Ale podívat se do pouště nebo aspoň do předsaharské oblasti? To slibuje zážitek i dobrodružství.

Za jeden den od moře až na ledovec? Na motorce žádný problém

Je možné zažít v jeden den čtyři roční období? Ráno se koupat ve třicetistupňovém vedru v moři, pak přes hory dojet v občasném dešti až na vrchol ledovce do pouhých šesti stupňů a dolů klesat v mlze husté jako mléko? Odpověď zní: no jasně! Jen s malým varováním, že váš bude docela bolet zadek.

Nejhorší letecké tragédie jsou dílem chyb, teroristů i snahy ušetřit

Kolik letadel je momentálně v pohybu a křižuje oblohu nad světem? Je to něco mezi osmi až dvaceti tisíci. A nespadne z nich žádné, šance na letecké neštěstí je statisticky menší než jedna k jedenácti milionům. I kvůli bezpečnosti letového provozu, jež se poučila z těch nejhorších nehod minulosti.

Top selfie Karlovarského kraje: nahý František, monarchové i nápis I love Vary

Nepřeberné množství nádherných pohledů nabízí návštěvníkům i obyvatelům Karlovarský kraj. Některé z nich se nedají přehlédnout, na jiné potřebuje člověk pořádnou fyzičku. Řada z nich už dělala radost fotografům ještě v době analogové, jiné fotopointy se objevily až v posledních letech přímo s cílem nahrát snímek někam na sociální síť a pochlubit se ...

Živý obraz drsné země. Prozkoumejte nejkrásnější hrady a zámky Skotska

Stirling zažil největší slávu i tragédie skotských králů. Po generace ho vylepšovali a zkrášlovali. Bitvy, které se odehrávaly v jeho blízkosti, ovlivňovaly osudy Skotska i Anglie. V dalším díle seriálu magazínu Víkend DNES se vydáme za nejzajímavějšími hrady a zámky Skotska.

Jak vyzrát na podzim? V Chorvatsku si léto prodloužíte aktivně i kulinářsky

Léto se už dávno překlopilo do své druhé poloviny. Konec dlouhých dní a prázdnin však nutně nemusí znamenat konec dovolených. A teď nemluvíme o last minute zájezdech do Dubaje či na Bali. Skvělou dovolenou si s příchodem podzimu můžete užít i tam, kam byste obvykle vyrazili už červenci.

Lidé dnes mají právo na všechno. Pohlreich naplno o overturismu i migraci

S kuchařem Zdeňkem Pohlreichem jsme si měli povídat hlavně o cestování. Brzy bylo jasné, že se téma stočí trochu jiným směrem. Nakonec jsme probrali nejen, co si myslí o problematice overturismu, ale i proč už ho tolik nelákají luxusní restaurace a co ho trápí v jeho rodné Praze.

ZANIKLÉ TRATĚ: Místo fryštátské lokálky postavili paneláky, beztak by se propadla

Další, již 83., díl seriálu Zaniklé tratě nás opět zavede na Karvinsko. Dnes už ale ne na úzkorozchodné dráhy. Podíváme se na trať o rozchodu 1 435 mm, která doplatila na výstavbu nových sídlišť pro horníky. Zamíříme na dráhu z Fryštátu, dnes zachráněné stanice Karviná město, do Karviné.

Divoká a tajemná Albánie. Z dříve opomíjené země se stává ráj cestovatelů

Nachází se v západní části Balkánského poloostrova, kde hraničí s Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem. Albánie je jednou z mála zemí v Evropě, které dosud odolávají vymoženostem moderního světa a uchovávají si nedotčenou přírodu i tradiční způsob života.

Proslavené fotky nejosamělejších domů světa mají daleko jen k realitě

Vévodí galeriím Instagramu, dotvářejí obsah trendy webů, líbí se. Ty domnělé nejosamělejší domy světa totiž podněcují fantazii. Fotky takových izolovaných stavení se však jen zřídkakdy přidržují reality. Snílkovsky zapomínají na to, že stojí na dohled města, anebo že to nikdy nebyly stavby k obývání.

Český výletník: Byl na odstřel, ale teď je zámek Uherčice bombou historie

Uherčice v Podyjí jsou nejatraktivnějším českým zámkem, který nejspíš nebudete znát. První liga. Obrovský komplex s nádherným arkádovým dvorem, zahradou s fontánou.

Bizarní legenda a krasová jezera. Zarelaxujte u maďarského města Tata

Tata leží jen půlhodinu jízdy od slovenského Komárna. Klasické termály tu ovšem nečekejte, město vás okouzlí hlavně přitažlivými památkami. A jeho okolí se pyšní přírodními divy, které byste intuitivně hledali ve vysokých horách. Zároveň nahlédnete také do bájí z prvopočátků maďarských dějin.

OBRAZEM: Mystická a překvapivá tajemství, která můžete objevit v Indii

Bledá světýlka v mokřinách lákající poutníky do záhuby? Něco takového umí i bažiny na západě Bengálska. Strašidelných světýlek je tu ovšem tolik, že prozáří celý noční les. Vysvětlením je ionizace metanu, unikajícího z rozkládající se organické hmoty. A jaká další kouzelná místa Indie nabízí?

Očima šotouše: posílejte fotografie Hurvínka a vyhrajte cestovní vouchery

Srpnové kolo fotografické soutěže Očima šotouše jsme věnovali ikonickému motorovému vozu, kterému na železnici nikdo neřekne jinak než Hurvínek. Máte ve svém archivu snímek tohoto krásného vozidla? Pošlete nám ho do soutěže a můžete vyhrát cestovní vouchery Českých drah.

Pohoda a nádherná příroda. Na náměstí Alp neuděláte krok špatným směrem

Konaly se tu dvě olympiády, místní kostel nechal vyzdobit Karel IV. a je tu prostě krásně. Tyrolský Seefeld je srdcem Alp, z něhož ochutnáte všechny jejich krásy, popisuje reportér magazínu Víkend DNES.

Samota, klid, dokonalá příroda. Na plachetnici plujeme z Tromsø na Lofoty

Na severu Norska, daleko za polárním kruhem, naleznete labyrint průlivů, hornatých ostrovů a zátok. Přibližně 450 kilometrů dlouhou plavbu z Tromsø až na Lofoty jsme absolvovali na oplachtěném katamaránu a užívali si jedinečné severské přírody. Podnikli jsme několik pěších túr, lovili ryby, obdivovali staré rybářské přístavy, pluli na mořských ...

OBRAZEM: Slavná rajčatová bitva ve Španělsku přilákala tisíce nadšenců

Celkem sedm kamionů přivezlo 120 tun rajčat na letošní ročník slavné rajčatové bitvy La Tomatina ve španělské vesnici Buňol poblíž Valencie. A jak bývá zvykem, do nekrvavých bojů se tradičně zapojily tisíce lidí z celého světa.

Jákobova studna z Texasu je pokušením, které neopatrné potápěče zahubí

Počítá se mezi ta nejlákavější místa k potápění na světě. Svou krásou svádí, láká. Ale umí být taky pořádně nebezpečná. Především kvůli své hloubce a spletitému systému podvodních chodeb, které na ni pod povrchem navazují. Jejich skutečná délka je zatím neznámá, za pokusy je změřit se platí životem.

Nekonečné fronty, žádné informace. Jak to vypadalo na letišti v Dubaji během záplav

Pražské letiště se během léta muselo vypořádat hned s několika velmi komplikovanými situacemi. V červenci neodletěly kufry s cestujícími, kvůli globálnímu výpadku odbavovacího systému GoNow bylo zrušeno 15 letů a zpoždění mělo dalších 250 letů. Naposledy problémy přinesla extrémní bouřka v srpnu, která zastavila letecký provoz v Praze na hodinu. Po ...

Kréta buduje nové letiště, za tři roky změní leteckou mapu Středomoří

Kréta je oblíbenou dovolenkovou destinací českých i zahraničních turistů. Jejich počet stále stoupá a kapacita mezinárodního letiště v Heráklionu přestává stačit. Proto na největším řeckém ostrově vzniká nové letiště Kastelli, které je spojeno s významným archeologickým objevem.

Vidět svět z výšky. Proč stoupáme do hor, když připomínají spíš nákupní centra

Jsme zemí s mimořádně vysokým počtem rozhleden. Budujeme atrakce, které sahají nad koruny stromů. Platíme za to, že si na ně můžeme vylézt. Hory kolabují pod náporem turistů. Opojení výškami dosahuje vrcholu. „Ještě v sedmnáctém století měli lidi z hor strach. Dnes nás navigace zavede kamkoli. Jet do hor je prostě jednoduché,“ uvažuje geograf Jan L ...

Drákula je jen pro turisty. Prozkoumejte famózní hrady a zámky v Rumunsku

Rumunský Bran je krásný středověký hrad, který milovala královna, upravil ho český architekt a proslavila ho hororová povídačka, která neodolatelně přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa. V dalším díle seriálu magazínu Víkend DNES prozkoumáme zajímavé hrady a zámky Rumunska.

Socializace, nebo týrání zvířat? Navštívili jsme prasečí kavárnu v Japonsku

Vypili byste si kávu mezi prasaty? Pro někoho možná nechutná či neetická, v Japonsku ovšem zcela běžná záležitost. Nabídka zdejších zvířecích kaváren je skutečně bohatá. Společnost hostům dělají nejen kočky jako u nás, ale třeba také ježci, sovy, tučňáci, vydry i kapybary.

Na co zírá mašinfíra: Hurvínkem po stopách F. L. Věka z Opočna do Dobrušky

Poslední prázdninový Mašinfíra nás zavede do východních Čech, do stínu Orlických hor. Projedeme krátkou trať mezi dvěma historickými městy, Opočnem a Dobruškou. Jiráskův F. L. Věk se sice železnice nedočkal, kdyby ano, určitě by ji jako buditel a šiřitel pokroku používal.

Český policista by omdlel. Turistické čtyřkolky na Djerbě řídí i malé děti

V Česku bych si to nikdy nedovolil, ale po několika dnech na rozpálené Djerbě jsme nakonec s dětmi vyrazili na čtyřkolkách podívat se na západ slunce. Z nenápadného výletu se nakonec stala milá vzpomínka.

Proč jsou Češi nepřátelští k expatům? Horší už je jen Kuvajt a Rakousko

Nedávná rozsáhlá studie zahrnující padesát tři zemí ukázala, že Česká republika je pro expaty jedna z nejméně přátelských zemí na světě. Na vině je podle cizinců netolerance Čechů, zkostnatělost úřadů i komplikovaný jazyk. Mají to u nás expati skutečně tak těžké, nebo je všechno trochu jinak?

Země, kde mají ceny ve zlatě a policie nahání hrůzu, líčí cestovatel Venezuelu

Dlouhé roky cestuje po celém světě. V rekordním čase obešel bývalé Československo a za rok proputoval deset tisíc kilometrů Jižní Amerikou. Letos se Jan Rendl vrátil z Venezuely, která patří mezi nejnebezpečnější země světa, a když jsem ho prosil o rozhovor, ozval se mi opět z Venezuely. Panuje tam anarchie? Jak se žije v izolované zemi masírované ...

K čemu to může být? Záhadu kamenných úlů v Maďarsku zatím nikdo nevyřešil

Pro samé pyramidy, bermudské trojúhelníky a obrazce na planině Nazca by člověk přehlédl, že se jedna tuze povedená záhada rýsuje jen kousek za našimi hranicemi. V Maďarsku se totiž odborníci už hezkých pár let trápí s podivnými kamennými úly. Teorií k nim mají spoustu, vysvětlení ovšem žádné.

Údržbář i vývojář vyhráli 10 tisíc na dovolenou. Losujeme každý všední den

Noví roční členové iDNES Premium mohou nyní každý den vyhrát dovolenou za 10 tisíc korun přes cestovatelský portál Travelking.cz. Členství je nyní navíc zlevněno na 690 korun místo obvyklých 890. Mezi dalšími vítězi jsou údržbář a vývojář z Moravy.

Místo turistů jen šumění moře. Tento ostrov dobře znají jen Řekové

Přímo v srdci Kykladského souostroví se nachází jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů. Nabízí hornatou krajinu, modré laguny a malebné vesničky, kde se doslova zastavil čas. Bitvu o lehátka na plážích ostrova Amorgos nečekejte. Naopak se připravte na únik do ráje, který zatím nebyl turisty objeven.

Země magie i drsné historie. Skotsko vás očaruje v každé roční době

Ta země jako by rostla z dávných bájí. V hlubokých údolích se třpytí tajemná jezera, na krajinu rozeklaných skal dohlížejí kamenné hrady. Malebná městečka prozrazují bohatou kulturu a dlouhé dějiny. Cesta Skotskem se podobá vyprávění dobrodružné ságy u dobré whisky.

Když římský lid nemůže mluvit nahlas, promlouvají sochy v ulicích

Řím je nádhernými sochami proslulý. Milovníci umění vědí, že město je jednou velkou galerií a zdejší sbírky jsou zaplněné exponáty, k nimž se vyplatí vážit dlouhou cestu. Mimořádná jsou však i torza skulptur v ulicích, o něž oko znalce zálibně nezavadí. Patří ke Sněmu mluvících soch.

Útesy, chrámy a pohnuté dějiny. Kouzlo Normandie dotvořili Monet i Perreto

K zemi galského kohouta byly v minulých týdnech kvůli olympiádě v Paříži upřeny zraky celého světa. Existuje ale i jiná Francie, nepřeplněná turisty a nabízející často až venkovsky poklidnou atmosféru prodchnutou vůní calvadosu i camembertu.

Učitel se těší na návrat do Říma. První výherce o dovolenou za 10 tisíc každý den

Soutěž pro nové roční členy iDNES Premium, kteří mohou vyhrát dovolenou za 10 tisíc přes Travelking.cz každý den, má svého prvního výherce. Je jím Ondřej Prstek, učitel ze základní školy z Prahy.

Od dinosauří show po šlápoty veleještěrů. Projeli jsme si Istrii s dětmi

K Jadranu se lidé jezdí koupat. Ale co když nechcete s ratolestmi ležet jen na pláži? Istrie nabízí i jiné krásy než moře. Třeba dinosaury nebo půvabné památky. V dalším díle seriálu Dodávkou s dětmi se podíváme na několik zajímavých atrakcí tohoto krásného poloostrova.

Vyhrajte dovolenou za 10 tisíc každý den. Prázdniny v Maďarsku, Polsku nebo Itálii

Každý všední den losování, každý všední den výherce poukázky v hodnotě 10 tisíc, kterou lze použít na cestovatelském portálu Travelking.cz. Stačí se stát novým ročním členem iDNES Premium, nyní ve slevě za 690 korun místo obvyklých 890.

Devět nádherných hradů a zámků v Polsku, které se vyplatí navštívit

Tajemství, která možná nikdy nebudou odhalena, skrývá Książ, třetí největší zámek v Polsku. Má přes 400 místností a stojí nedaleko českých hranic. V dalším díle seriálu magazínu Víkend DNES se podíváme na nejzajímavější hrady a zámky u našeho severního souseda.

Tábořili jsme na hraně Brány do pekla a přejeli Cestu kostí, říká cestovatelka

Na svých cestách urazila přes 300 tisíc kilometrů a navštívila více než 70 zemí. Objevovala krásy Hedvábné stezky a nespoutané přírody ve Střední Asii. Cesta z Česka až na Sibiř trvala sedm měsíců. Jolana Sedláčková na ni vyrazila ve dvacet let staré terénní toyotě, která přežila i padesátistupňový mráz. Co je Brána do pekla v Turkmenistánu? A proč ...

Ostrůvky svobody a soukromí. Jak se Češi naučili milovat chaty a chalupy

Chaty a chalupy byly únikem z šedi panelových sídlišť, často jediné místo, kde jsme měli za reálného socialismu soukromí a alespoň malý kus svobody. Sami jsme si je zvelebovali a mohli se v nich realizovat. Dodnes zůstávají ceněným rodinným dědictvím. Jejich obliba tradičně stoupá v časech krizí – ekonomické, migrační a především za covidu. ...

Český výletník: Prozkoumejte pět neokoukaných a punkových hradů a zámků

Nudí vás už, že se v tipech na výlet opakuje pořád Křivoklát a Bezděz? Následující hrady a zámky se v nich tak často neobjevují, čímž neříkám, že tam budete první a jediní. Sezona na hradech vrcholí a potrvá ještě do konce října.

Když tiší pijí, ryjí a exhibují. Proč se na dovolené chováme jinak než doma

Zamlklí se stávají hlasitými, unavené padesátnice se mění v sexuální dračice, abstinenti se rozpijí, nejistým naroste sebevědomí až do nebes a kritizují kdeco. Pro jev, kdy se lidem na dovolené mění chování, dělají věci a říkají věty, které pro ně v běžném životním rytmu nejsou typické, psychologové používají výraz HPS, tedy Holiday Personality Syn ...

Dovolená na kole a u vody. Lužická jezera nabízejí tisíce kilometrů stezek

Na půli cesty mezi Drážďany a Berlínem se rozkládá lesnatá rovina se spoustou jezer a jezírek, řek a potůčků, měst a vesniček, přístavů a mol. Lužická jezera jsou navíc skvěle propojená hustou sítí stezek a cyklotras.

Můj život u Pygmejů. Být ženou vnímají jako privilegium, říká antropoložka

Boňongo. Tento výraz používají lidé kmene BaYaka, když chtějí říct, že je něco krásné nebo chutné. Často ale mají jiná měřítka než my. Slovenská antropoložka Daša Bombjaková žila rok a půl v lovecko-sběračské komunitě na severu Konžské republiky. Co se dozvěděla o kráse nebo o výchově dětí?

Každý den vyhrajte dovolenou za 10 tisíc! Stačí mít levnější iDNES Premium

Máme pro vás další jedinečnou akci. Pokud se stanete novým členem ročního iDNES Premium, nebo si své předplatné prodloužíte, automaticky se dostanete do slosování o dovolenou za 10 tisíc korun. Všichni navíc získají 1 000 Kč na útratu na cestovatelském portálu Travelking.cz. Roční členství je nyní ve slevě za 690 Kč místo obvyklých 890 Kč. ...

Top selfie v Pardubickém kraji: Dolní Morava, sochy osobností i měsíční krajina

Pardubický kraj nabízí hned několik míst pro selfie snímky do rodinných alb. Mezi nejikoničtější patří atrakce na Dolní Moravě, ale třeba také výhled na přehradu Seč. Pár neotřelých lokací nabízí také krajské město.