Maaxi.cz

Dřevostavbu si pořídili jako bezdětní, promyšlená stavba funguje i pro rodinu

Majitelé domu oslovili architekty z Prodesi/Domesi ještě v době, kdy neměli děti a toužili především po vlastním prostorném domě se zahradou. Vyplatilo se jim však při stavbě pomýšlet i na roky budoucí. Dnes dům obývají spolu se dvěma dětmi, psem a své místo tu mají i papoušci, které majitel chová a jimž na zahradě vybudoval prostornou voliéru.

Mohlo by vás zajímat

Z pevnosti ze 16. století vytvořili ráj na zemi, nadchne i ekology

Pevnost Forte San Giorgio ze 16. století je postavená na útesu 100 metrů nad mořem v Toskánském souostroví na ostrově Capraia. Je to ekologický ráj: pouze tři procenta území jsou obydlená, zbylých 97 % tvoří národní park a okolní moře je mořskou rezervací. Provoz pevnosti nadchne i ekology, šetří zde vodu i elektrický proud. ...

Herečka Timková ze seriálu Jedna rodina žije s přítelem na Malé Straně

Herečka Monika Timková s přítelem, bývalým hokejovým útočníkem, Danielem Přibylem vlastní byt na Malé Straně. Interiér se jim povedlo zmodernizovat, aby vyhovoval nárokům moderní doby a zároveň byl zachován genius loci starého pavlačového domu v historické části Prahy.

Při rekonstrukci bytu dokázali přivolat „ducha“ architekta Jana Kotěry

Zvenčí unikát, uvnitř ani stopa po historii. I tak lze vnímat vilu Bianca, kterou přestavěl v letech 1910 až 1911 slavný český architekt Jan Kotěra. Vila dnes funguje jako nájemní bytový dům, kde má každý byt jinou podobu, podle toho, kdo jej vlastní. Jeden z nich nenabízí historizující přístup, přesto zde cítíte jasný vztah a úctu k historické arc ...

Přírodověda na Albertově opět září. Je to dobře utajený secesní skvost

Sté výročí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově proběhlo v roce 2020 kvůli covidu-19 téměř bez povšimnutí. Budova přitom po rozsáhlé rekonstrukci opět září. Článek přinesl magazín City Life.

Pro malý byt v podkroví našla designérka inspiraci ve stylu 20. let

Zařízení bytu na pronájem nebylo pro designérku pouhou rutinou. Vycházela nejen z přání klienta, ale také z charakteru lokality a doby, z níž zástavba pochází, což jsou 20. léta minulého století. K tomu přidala ještě inspiraci v ženách, jež byly v té době hybnou silou.

Šemberovo divadlo je v novém. Sedí se na sametu, lesk dodává osvětlení

Naproti Pražské bráně ve Vysokém Mýtě stojí Šemberovo divadlo, které v posledních letech prošlo výraznou proměnou.

Paneláky hrůzy na pražském Žižkově jsou po velkých útrapách konečně opravené

Z nevzhledných panelových domů na Olšanském náměstí a v Kubelíkově ulici jsou konečně moderní budovy. Praha 3 úspěšně dokončila jejich rekonstrukci, čímž přispěla k modernizaci a zkvalitnění života v tomto frekventovaném prostoru.

Postavili si farmářský ranč, s těmi původními nemá téměř nic společného

Při vyslovení slova „ranč“ si spousta lidí představí některý z četných filmů s hrdiny z Divokého západu. Domy ve stylu ranče se poprvé objevily na počátku 20. století a rychle se staly jedním z nejoblíbenějších typů rodinných domů v USA. Jejich obliba neklesá, dokonce se z rančů stává luxusní bydlení ve městě. ...

Soukromý ostrov dostupný jen lodí je k mání. Elektřinu vede podvodní kabel

Soukromý ostrov se nachází v USA na řece sv. Vavřince, která částečně tvoří hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. Nemovitost je na prodej za 1,5 milionu dolarů, v přepočtu za 35 milionů korun.

Byt v pražské Bubenči byl 20 let prázdný. Architektka si ho skvěle upravila

Do bytu v projektu Villa Bianca se architektka Lucie Englová přistěhovala před dvěma lety. V prostoru, který byl dvacet let neobývaný, viděla velký potenciál, nejen pro jeho perfektní polohu a přírodním materiálům, ale hlavně díky geniu loci, který celým místem v pražské čtvrti Bubeneč prostupuje.

HolKa je nejlepší stavbou roku 2024. Odolá i tisícileté vodě

Minimalistická lávka ze speciálního betonu s rozptýlenou výztuží přezdívaná HolKa (spojuje Holešovice s Karlínem) získala Českou cenu za architekturu za rok 2024. Lávku pro pěší a cyklisty, která by měla zvládnout i tisíciletou vodu, navrhli architekti Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek.

Když chybějí finance, obětují rodiče svým dětem nejen vlastní ložnici

Lidé v poslední době kupují menší a menší byty. Důvod? Finance. Rodina s dvěma malými dětmi proto zvolila (či spíš musela zvolit), jen byt 2+1. Manželé se tak vzdali ložnice ve prospěch samostatného dětského pokoje a svou ložnici přesunuli do obývacího pokoje. Řešení svěřili designérům firmy Woodface.

Upír Krejčí má s přítelkyní Lucií nový domov. Je to chata v jižních Čechách

Není žádným tajemstvím, že si komik Václav Upír Krejčí v posledních letech prošel bouřlivým rozvodem a přišel o bydlení. Nyní si s novou přítelkyní Lucií pořídil chatu v jižních Čechách a užívá si díky ní zaslouženého klidu.

Postavil mobilní domek za 116 tisíc korun. Má kuchyň, lůžko, sprchu i WC

Američan Levi Kelly ze Západní Virginie postavil malý domek na kolečkách, do kterého se vešlo posezení, sklopné lůžko i kuchyň. Stavba mobilního obydlí vyšla na pět tisíc dolarů, v přepočtu na 116 tisíc korun.

Penthouse se po rekonstrukci konečně dočkal světla i „akvária“ na dobroty

Čas penthousu ve starším zrekonstruovaném domě na břehu Vltavy v Praze moc neprospěl. Jeho dispozice, stav i použité materiály prostě zastaraly, navíc, byť byl byt situovaný na dvě světové strany, kde byly terasy, neměl dost světla. Kompletní rekonstrukce vdechla interiéru doslova nový život.

Přestěhovali se z rodinného domu do bytu, který zaplnil plech a obrazy

Stěhovat se z rodinného domu do bytu? To bývá hodně neobvyklé, přesto se to občas stane. V tomto případě zaujal manžele se synem dvoupodlažní byt v novostavbě v pražském Karlíně, který byl však otočený do klidného zeleného vnitrobloku. Návrh interiéru svěřili majitelé architektovi Vladanu Běhalovi.

Moderní dřevostavba v Praze je navržená tříčlenné rodině přesně na míru

V Praze vyrostl v roce 2018 moderní rodinný dům, který zaujme svou netradiční konstrukcí i respektováním zásad feng-šuej. Jde o individuální, atypickou dřevostavbu navrženou na míru tříčlenné rodině, která měla jasné požadavky na své nové bydlení.

Bydlení jako senzační zážitek. Unikátní dům je novou chloubou Amsterdamu

V roce 2016 si město Amsterdam zadalo architektonickou soutěž, z níž měl vzejít projekt definující novou podobu lokality Haringbuisdijk. Poptávána byla rezidenční budova. Vítězný návrh vzešel od studií Bjarke Ingels Group (BIG) a Barcode Architects. Jejich komplex Sluishius naprosto ohromil.

Stavby ve stylu brutalismu se u nás bourají, v USA je opravují

V roce 1980 navrhl uznávaný architekt Ray Kappe mistrovské vícepatrové dílo postavené z betonu, oceli a skla ve stylu brutalismu. Po víc než čtyřiceti letech je uznávané ještě víc než v době vzniku. Inu, jiná země, jiný mrav. Zatímco v USA dnes brutalismus adorují, v Česku stavby v tomto stylu bourají a zatracují.

Boj se slimáky vyřešila sousedka raz dva. Hází je na naši zahradu

Naše zahrada sousedí se záhonky seniorky, která na nich pěstuje zeleninu. Špatně chodí, a tak je pro ni náročné vše obstarat. Problém má samozřejmě i s likvidací slimáků. A tak se rozhodla pro nejrychlejší řešení – hází nám je přes plot, popisuje Linda problémy pro seriál Sousedské války.

Byt po rekonstrukci zaplnilo retro i industriál, z 1+1 se stalo 3+kk

Generální rekonstrukce bytu? Proč ne, secesní dům, výhled na areál bývalých textilních továren Mosilana v centru Brna, dispozice 1+1. To nezní tak špatně, ale: byt se měl proměnit na 3+kk, v zadání se objevila řada požadavků a rozpočet byl dost omezený... Prostě velká výzva.

Nezvládneme to, zoufali si. Chalupu i přes šílené problémy zachránili

Manželé získali 200 let starou chalupu, a přesto, že je všichni od rekonstrukce odrazovali, vrhli se do práce. „Začali jsme s velkým nadšením, záchrana nám dávala smysl. Během oprav se ale vyskytly tak zoufalé problémy, že jsme si říkali, to nezvládneme,“ píše Michal v příspěvku pro seriál Splněný sen.

Bytové domy ze dřeva se staví jako stavebnice, první jsou v Praze

Zatímco dřevostavba jako rodinný dům nikoho v tuzemsku nepřekvapí, do bytových vícepodlažních domů neměl zatím nikdo odvahu ani chuť se pustit. Pomyslné prvenství si získal projekt Timber Praha v Praze-Řeporyjích.

Herec Štěpnička opravuje byt na Kampě sám. Řemeslníky už několikrát vyhodil

Vybavení bytu herce Jiřího Štěpničky dýchá noblesou prvorepublikových časů. Každý kousek nábytku je originál, který má svou historii. Třípokojovému bytu, z něhož má herec na jedné straně výhled na Kampu a ze strany druhé přes kouzelnou pavlač až na Petřín, zkrátka nelze upřít nezaměnitelný genius loci.

Mrakodrapy rostou stále do výšky, ale mileniály už přestaly lákat

Zatímco 20. století patřilo zejména americkým mrakodrapům, ve 21. století se na špici dostala hlavně Asie. Ve velkém výstavbu vysokých budov „rozjela“ Čína, ale i Japonsko. A samozřejmě Dubaj, která se pyšní (zatím) nejvyšší budovou světa, 828 metrů vysokým mrakodrapem Burdž Chalífa se 163 patry, dostavěným už v roce 2010. ...

V Texasu roste první hotel na světě vytištěný obří průmyslovou 3D tiskárnou

Obří průmyslová 3D tiskárna pracuje neúnavně v bývalém kempu v západním Texasu. Vrstvu po vrstvě tady z betonové směsi staví zdi dvou modelových jednotek. Celkem by jich v areálu mělo vyrůst 43, doplnit je má ještě 18 rodinných domků.

Z velkého bytu na Letné je vícegenerační díky vstřícnému gestu seniora

Domy, které počítaly s výměnkem pro prarodiče, nebo byty, kde žily dvě generace společně, téměř zmizely. Jenže trh s bydlením není příliš radostný, staví se málo, a tak se rodiny vracejí k tomu, co fungovalo spoustu let. Vícegenerační bydlení může být zajímavým způsobem, jak vyřešit bytovou krizi.

Přízemní chata dostala elektrický výtah na dřevo ze sklepa i obří krb

Horská chata získala při proměně hned několik prvenství, třeba nejdražší krb nebo elektrický výtah na dřevo, aby se nemuselo pracně nosit ze sklepa v suterénu a obíhat přitom celou chatu. Téměř padesát let starý interiér doznal i spoustu dalších změn.

Důl Jeroným láká na impozantní komory z 16. století. Rýhy od havířů překvapí

Národní kulturní památka Důl Jeroným je jedinečným dokladem hornické kultury a dovednosti předků. Nachází se u zaniklé obce Čistá u Rovné v Karlovarském kraji.

Podzemní dům se vymyká. Je skvělou pozorovatelnou zalitou denním světlem

Tma, vlhko a chlad. Zatuchlý vzduch podzemního bunkru. Tak si asi většina lidí představí bydlení pod zemí, a nic takového je pochopitelně neláká. Projekt rodinného domu z okolí nizozemského Eindhovenu nic takového nezná. Je světlý, hřejivý. A uvnitř voní lučními květinami.

Na domě nemuseli téměř 70 let nic měnit, tak byl chytře vymyšlený

Pohovky se prý mění průměrně po osmi letech, kuchyň po dvaceti. Ale celé zařízení a styl domu? Jedním z „držáků“ je modernistický styl, který byl populární po druhé světové válce a dodnes je považován za úspěšný design. Upřednostňuje totiž funkci před formou, a tak domy v něm zařízené fungují v pohodě celá desetiletí. ...

Z postele v ložnici mají k bazénu pod pohyblivou terasou jen pár metrů

Atraktivní lokalita středních Čech je pro bydlení v rodinném domě hodně lákavá. Zaslouží si proto jak kvalitní projekt domu, tak interiéru. V tomto případě využil klient doporučení a zvolil architektonické studio 2 MAD, které se zaměřilo i na propojení zahrady s domem, včetně terasy s bazénem a pohyblivou terasou.

Nádherné chalupy, třeba roubené a s doškovou střechou, které jsou na prodej

Venkovské sídlo s doškovou střechou v šumavském podhůří, luxusní srub na Lipně i romantická roubenka poblíž Adršpašských skal. Nejen tyto unikátní nemovitosti jsou na prodej. Podívejte se na šest nejzajímavějších.

To nejlepší pro váš interiér: sklo, kliky i pera ze zubních kartáčků

Nestihli jste navštívit Designblok? Podívejte se alespoň na ty nejlepší či nejzajímavější projekty. Letošní, už 26. ročník festival designu totiž nabídl nejen nádherné sklo, šperky, módu nebo nábytek, ale i řadu technických nápadů a kousků, které ocení stavebníci nebo ti, kteří se chtějí pustit do rekonstrukce svých domovů. ...

V Krkonoších postavil dům. Při kopání základů narazili dělníci na překvapení

Pavel se rozhodl, že si v Krkonoších postaví jednoduchou dřevostavbu na trochu zanedbaném svažitém pozemku, který byl pokrytý letitými náletovými dřevinami. Když se pustil do jeho rekultivace a kopání základů, dělníci narazili na zasypaný sklep, což překvapilo nejen nové majitele, ale i místní.

Vrcholy mrakodrapů se mění v andělské zahrady. Jsou to města ve městě

Když v roce 2008 přišla světová hospodářská krize, výrazně se utlumila i výstavba mrakodrapů v USA. A byť se krize nevyhnula ani Asii a Přednímu východu, zde se, byť v omezené míře, pokračovalo dál. Platilo zde heslo typické pro Dubaj: Když to postavíš, přijdou. Tedy investoři.

Kuba Ryba z Rybiček 48 koupil hájenku za tři minuty. Rodina i psi jsou šťastní

Hudební skladatel a frontman skupiny Rybičky 48 Kuba Ryba si pořídil hájenku. Na místě oceňuje především klid, blízkost lesa a milé, i když vzdálené sousedy v podobě chatařů.

České architektonické studio přelstilo americké úředníky i pravidla

Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena v Los Angeles představuje důmyslnou syntézu mezi tradičním a moderním pojetí kalifornských rodinných rezidencí.

Kryt Denis v Brně byl energeticky soběstačný a nabízel ochranu pro 2 000 lidí

Protiletecký kryt Denis se nachází v Brně ve skalním masivu petrovského kopce a jeho prostory z větší části leží pod plochou kapucínských zahrad. Kryt byl budován ve třech etapách mezi lety 1946 a 1955.

Mé nájemníky musí umravňovat policie. Výpověď odmítají a já se bojím soudu

Byt pronajímám páru ve středních letech. Opakovaně jsem byl sousedy upozorněn na to, že moji nájemníci jsou hluční v době nočního klidu. Do bytu velmi často jezdí policie. Chci jim dát výpověď z nájmu, oni ale vše popírají, píše Adam do seriálu Pronájem pod lupou.

Chata má konečně vodu, studnu museli vrtat až do hloubky 70 metrů

Chatu u jezera Ari nedaleko obce Aremark postavili už před lety prarodiče mladého páru, užívá ji tak už třetí generace. Té se však „dřevěný“ vzhled interiéru už moc nelíbí. V tom se s designérem Halvorem Bakkem shodli. A protože čekají první přírůstek do rodiny, potřebovali by konečně už i tekoucí vodu.

Chata v Českém ráji stojí na nestabilním svahu. Je založena na 18 pilotách

V okrajové části Hrubé Skály vznikla stavba, která je v dokonalé harmonii s přírodními krásami Českého ráje. Půdorys ve tvaru do široka otevřeného písmene V vychází z dispozic pozemku a zároveň otevírá panorama okolní krajiny s výhledem na zříceniny hradu Trosky.

Dům na útesu vypadá jako pokračování skály, která obrostla mechem

Dům na útesech téměř vypadá, že zde jednoho dne vyrostl ze skal, a když kolem sebe uviděl oceán, rozhodl se zůstat. Strmé, rozeklané útesy norského ostrova Finnøy nadchly Merete, která se v Nosku narodila a snila o tom, že si zde vybuduje domov. Realizací svého snu pověřila architektonickou kancelář Helen & Hard.

Do černého „srdce“ bytu se vešla koupelna i garáž pro luxusní kolo

Byt s plochou 190 metrů čtverečních v rezidenčním objektu na Vinohradech udělal radost majitelům, ale i architektům ze studia DMAE Architects. Ti se ujali řešení celého interiéru.

Cigaretový zápach nás budí v šest ráno. Natáhne se do celého bytu

Soused pod námi si na lodžii zapálí první cigaretu v šest hodin ráno. Zápach z jeho cigaret je tak intenzivní a nepříjemný, že nás okamžitě probudí. Puch se natáhne do celého bytu. My jsme nekuřáci a trpíme, popisuje Jiří problémy pro seriál Sousedské války.

Roubenku si postavila v Kamenné Lhotě. Prošla si ale dvojnásobným zklamáním

Helena se před sedmi lety rozhodla pro sebe a rodinu pořídit chalupu. Stěžejní pro ni byla lokalita. Měla představu o místě v přírodě, ideálně někde hned u lesa. Našla ho v Kamenné Lhotě u Borotína na Táborsku, kde stojí kolem padesátky stavení a trvale zde žije jen pár desítek lidí.

Jak mají přežít čtyři děti v pokoji, který má patnáct metrů čtverečních

Rozvedených rodičů nebo jen vztahů, které se rozpadnou, je víc než dost. Často v nich figurují děti v takzvané střídavce. Po týdnu či dvou se dítě nebo děti stěhují z jednoho bydliště do druhého, kde se nezřídka setkávají s potomky nového partnera. Nerudovské „kam s ním/nimi“ pak může být hodně velké dilema.

To nejlepší z designu je v Praze k vidění už po šestadvacáté

Pokud se zajímáte o design, neváhejte: od 2. října začíná už 26. ročník Designbloku, největší středoevropské přehlídky designu a módy. Za návrháři i výrobci se můžete vydat do Jízdárny Pražského hradu, do Muzea Prahy, Bastionu Florenc i Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Dům-most si postavili v záplavové oblasti Berounky. Stoletá voda nemá šanci

V roce 2020 oslovil majitel ateliér 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s cílem navrhnout rodinný dům v Řevnicích, který by splňoval požadavek umístění obytných ploch nad úroveň stoleté vody. Pozemek se totiž nachází v záplavové oblasti řeky Berounky. Výsledkem této spolupráce je unikátní dvoupodlažní dřevostavba.

Do Prahy míří japonský architekt Kuma. Navrhl i Národní stadion v Tokiu

Ve dnech 2. a 3. října 2024 se v pražském Technologickém centru UMPRUM bude konat konference PULSE Prague 2024. Jejím tématem je skutečná cena za udržitelnost. Konference je přístupná veřejnosti a vystoupí na ní hvězdní hosté z Česka i celého světa.