Maaxi.cz

Z nudné dřevostavby je po rekonstrukci fantastický dům plný světla

Na rozlehlý pozemek v rekreační osadě na Nymbursku, mezi urostlé duby a plot obrostlý habry, byla před lety zasazena montovaná, „nemastná neslaná“ dřevostavba. Až její nedávný facelift katapultoval katalogový domek do společnosti staveb, na které je radost pohledět a ještě lákavější v nich bydlet.

Mohlo by vás zajímat

S dětmi se nastěhovali do stodoly. Na úpatí Milešovky mají nádherné bydlení

Před několika lety jsme se s dětmi zamilovali do života mimo Prahu. Vysněné bydlení jsme našli během pandemie covidu-19. Pořídili jsme si Jonášovic stodolu s vestavěnou dřevostavbou, kterou jsme dokončili, zahradu vyčistili a z vedlejšího kamenného domu jsme vybudovali penzion, píše Leoš v příspěvku pro seriál Splněný sen. ...

V dokonalé vile koresponduje nábytek s fasádou z kovových tyčí

Italským designérům a výrobcům nábytku už nestačí ukázat své umění v showroomech nebo na veletrzích. Chtějí ještě víc. Turri, italská značka, která oslaví příští rok 100 let od svého založení, se rozhodla prezentovat svůj styl a zakázkovou výrobu v kombinaci se skvělou architekturou a svými produkty zařídila celou vilu. ...

Vila, kde si užívala italská smetánka, okouzlila i Alberta Moraviu

Vila přímo v srdci pobřeží Amalfi představuje jednu z nejkrásnějších staveb. Její cena se odhaduje na 26 milionů eur. Trávili zde volný čas a užívali si skvělé večírky zástupci italské smetánky, a to i té „intelektuální“.

Prodali byt, šli do nájmu a stavěli dům. Pozemek za polovinu našli na webu obce

Člověk míní, život mění. Do tohoto přísloví by se stručně dal shrnout příběh Niny a Martina, mladého manželského páru se dvěma dcerkami, který si postavil montovaný dřevěný domek na míru nedaleko Prahy, ač původně měl úplně jiné plány.

Nemám peníze, byt chci opustit. Majitelka trvá na tříměsíční výpovědní lhůtě

Bydlím v nájemním bytě a mám smlouvu na dobu určitou do poloviny roku 2025. Bohužel jsem přišla o práci a jsem bez jakéhokoli příjmu, píše Kamila do seriálu Pronájem pod lupou.

Dobříš se dočkala krásného náměstí. Slouží lidem, nikoliv autům

Nevyhovující prostor náměstí v centru Dobříše se po důkladné rekonstrukci změnil v příjemné pobytové území sloužící víc lidem než autům.

Dům okolí tak popouzel, že po něm stříleli. Teď je z něj národní památka

Tak takové domy jen tak neuvidíte. Nejvyhledávanější, nejoceňovanější, nejšikovnější a nejlepší architekti z Nového Zélandu vám předvedou své vybrané projekty, a to jak vlastní, tak kolegů. Chybět nebude ani komplex domů, který lidé tak nesnášeli, že do něj stříleli. Dnes jde přitom o národní památku.

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní nedostatek bydlení pro mladé rodiny „králíkárny“ zdejšího sídliště nedokázaly. Plánovalo se ve velkoruském stylu, výsledek je žalostný. Místo je sice rekordní, leč vybydlenou noclehárnou.

Dům na samotě u jezera je nádherný, ale nesmíte se dívat na horory

Najít dům u jezera a zároveň poblíž města bývá velká výzva. Mladá dvojice architektů však měla štěstí. Původně si představovali „skleněný dům“, nakonec však po strávené noci v lese a po zhlédnutí hororu se rozhodli pro poněkud „introvertnější“ stavbu.

Architekti si rozdělili ceny. Porota ocenila koncertní sál i chatku

Česká cena za architekturu už zná své vítěze. Porota vybírala z 307 přihlášených prací, které u nás vznikly za posledních pět let. Vítězství si odnesl Koncertní sál v Karlových Varech od Petra Hájka, Nikolety Slovákové a Martina Stosse z ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI. Projekt získal už Cenu zahraničních médií v soutěži Interiér roku 2023. ...

Tady zemřel Matthew Perry. Sídlo hvězdy ze seriálu Přátelé koupila producentka

Dům, ve kterém tragicky zemřel herec Matthew Perry, se rok po jeho smrti prodal za 8,55 milionu dolarů, v přepočtu za 198 milionu korun.

Art deco podle Vondráka. Kotěrův žák vytvořil v Bubenči a Dejvicích pozoruhodné činžáky

Dnes se podíváme na Prahu 6. V tomto pražském obvodě totiž působil architekt Jaroslav Vondrák, který ho vyzdobil množstvím zajímavých staveb. Dnešní téma: art deco.

Bydlení v novém mrakodrapu nabízí vše: krásný výhled, garáže i bazén

Mrakodrapy, či spíše důvody, proč se staví, se mění. Kanceláře už tolik nelákají. Architektonické studio Jahn tak oslavilo nedávno otevření 1000M, nejnovější chicagské výškové budovy pro luxusní bydlení na historické Michigan Avenue.

Moderátor Vaňura proměnil dům ve studio. Natáčí v něm kriminální pořady

Moderátor, scenárista, režisér a dokumentarista Mirek Vaňura vlastní dům ve svém rodném Hradci Králové. K městu má silný vztah, proto v něm rád žije dodnes. Svou nemovitost zařídil tak, aby plně odpovídala všem požadavkům pro natáčení zajímavých pořadů zaměřených na kriminalistiku.

Pozemek koupili v dražbě. Dům v Soběslavi postavili sami a neměnili by

Ještě před narozením našeho prvního dítěte jsme se rozhodli, že se chceme z Prahy přestěhovat zpět do Jihočeského kraje, odkud oba pocházíme. Když jsme se dozvěděli o dražbě stavebních pozemků v Soběslavi, brali jsme to jako šanci na nový život, píše Jan v příspěvku pro seriál Splněný sen.

Pořiďte si vlastní „poštu“ u rodinného domu nebo výtah v mezonetu

Existuje spousta chytrých věcí, které usnadňují život. Jen o nich netušíme. Víte třeba, že můžete mít u domu „vlastní poštu“, kam vám dodavatel e-shopu uloží zásilku a vy se nemusíte nikam trmácet? Nebo že si do rodinného domu pořídíte snadno i bez stavebního povolení elegantní výtah? Chytrých českých nápadů je však mnohem víc. ...

Ve Vratislavicích rozšířili hřbitov o moderní formy posledního rozloučení

Rozšíření starého hřbitova ve Vratislavicích nad Nisou o současné způsoby posledního rozloučení, jako je rozptyl nebo vsyp, se ujalo studio Mjölk architekti.

Báli se sterilní bílé a nudy, byt jim zaplnily pastelové barvy a obliny

Nebývá zvykem, aby architekt jásal nad „polotovarem“, který představuje byt v developerské novostavbě. Často musí řešit hodně změn, aby byl klient s konečnou podobou interiéru spokojený. Jenže mnohé změnit nemůže. V tomto případě byla daná dispozice, proporce a velikost místností i okna. Architektka si však s interiérem poradila skvěle. ...

Rodina se synem a psem má pohodové bydlení na 35 metrech čtverečních

Rodina se z okresního města přestěhovala do Prahy. Důvod? Lepší platy, dobrá škola pro syna a šance na kariéru. Prodali malý domeček, kde dosud bydleli a koupili nový byt s předzahrádkou.

Sedmdesát let dům jen přežíval. Teď je krásný a slouží mladším seniorům

Ústav sv. Josefa v Zašové ve Zlínském kraji dostal v letech 1911–1913 novou budovu kvůli nárůstu počtu chovanek. Po mnoha letech se z ní stal komunitní dům seniorů.

Kachlová kamna i luxusní kuchyň Asta. Borek v Třinci ukazuje bydlení horníků

Stavby skanzenů připomínají časy často až pohádkově vzdálené. Dvacáté století přitom často opomíjejí. A právě v tom je skanzen Dřevěnky na Borku unikátní. Ukazují, jak se žilo v Třinci hornickým rodinám. Vybavení jejich domácností si tu můžete prohlédnout a zavzpomínat.

Starý dům skvěle zrekonstruoval, dětem dopřál vlastní domek na zahradě

Prvorepubliková vilka v pražských Vokovicích prošla za sto let dvakrát proměnou a dočkala se moderního komfortu v autentických kulisách. Majitel architekt Marek Pavlas je autorem rekonstrukce, vymyslel i jak odpočívat v zajímavě zařízené zahradě.

Na domě i uvnitř něj převládá šedá, o barevnosti rozhodoval také pes

Mladí manželé si postavili rodinný bungalov částečně svépomocí. Na podstatná řešení přizvali profesionály, zejména na zařízení interiéru. Volba se povedla, díky tomu bydleli už za rok a půl.

Dítě sousedů běhá, dupe, křičí. Dospělí ječí, ať neřve. Nedá se to vydržet

Sousedé nad námi mají malou dceru a psa. Každý náš den začíná stejně. Školačka vstane v půl sedmé a běhá, dupe, křičí na psa. Do toho soused na dítě řve, ať je potichu. Je to na zbláznění, popisuje David problémy pro seriál Sousedské války.

Hotovo za týden, spotřeba energií téměř nulová. Korkový dům umí

Korek je perfektní přírodní izolační materiál. V našich podmínkách jej chápeme spíše jako účinnou bariéru proti chladu. Zrovna tak ovšem dokáže odstínit i nevlídné horko. A právě proto jej využili ve fasádě rodinného domu ze Španělska. V bydlení, které je přehlídkou zajímavých bioklimatických strategií.

Místo podhledů papírové pytle a čajové sáčky. Podívejte se na výrobu čaje

Víte, jak vzniká čaj? Co vše se musí udělat, aby z šálku zavoněl ten váš oblíbený? Známé designérské duo Vrtiška & Žák navrhlo zážitkovou exkurzní trasu, která popisuje komplexní průběh zpracování, od růstu bylin a koření až po finální balení i distribuci.

Z pevnosti ze 16. století vytvořili ráj na zemi, nadchne i ekology

Pevnost Forte San Giorgio ze 16. století je postavená na útesu 100 metrů nad mořem v Toskánském souostroví na ostrově Capraia. Je to ekologický ráj: pouze tři procenta území jsou obydlená, zbylých 97 % tvoří národní park a okolní moře je mořskou rezervací. Provoz pevnosti nadchne i ekology, šetří zde vodu i elektrický proud. ...

Herečka Timková ze seriálu Jedna rodina žije s přítelem na Malé Straně

Herečka Monika Timková s přítelem, bývalým hokejovým útočníkem, Danielem Přibylem vlastní byt na Malé Straně. Interiér se jim povedlo zmodernizovat, aby vyhovoval nárokům moderní doby a zároveň byl zachován genius loci starého pavlačového domu v historické části Prahy.

Při rekonstrukci bytu dokázali přivolat „ducha“ architekta Jana Kotěry

Zvenčí unikát, uvnitř ani stopa po historii. I tak lze vnímat vilu Bianca, kterou přestavěl v letech 1910 až 1911 slavný český architekt Jan Kotěra. Vila dnes funguje jako nájemní bytový dům, kde má každý byt jinou podobu, podle toho, kdo jej vlastní. Jeden z nich nenabízí historizující přístup, přesto zde cítíte jasný vztah a úctu k historické arc ...

Přírodověda na Albertově opět září. Je to dobře utajený secesní skvost

Sté výročí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově proběhlo v roce 2020 kvůli covidu-19 téměř bez povšimnutí. Budova přitom po rozsáhlé rekonstrukci opět září. Článek přinesl magazín City Life.

Pro malý byt v podkroví našla designérka inspiraci ve stylu 20. let

Zařízení bytu na pronájem nebylo pro designérku pouhou rutinou. Vycházela nejen z přání klienta, ale také z charakteru lokality a doby, z níž zástavba pochází, což jsou 20. léta minulého století. K tomu přidala ještě inspiraci v ženách, jež byly v té době hybnou silou.

Šemberovo divadlo je v novém. Sedí se na sametu, lesk dodává osvětlení

Naproti Pražské bráně ve Vysokém Mýtě stojí Šemberovo divadlo, které v posledních letech prošlo výraznou proměnou.

Paneláky hrůzy na pražském Žižkově jsou po velkých útrapách konečně opravené

Z nevzhledných panelových domů na Olšanském náměstí a v Kubelíkově ulici jsou konečně moderní budovy. Praha 3 úspěšně dokončila jejich rekonstrukci, čímž přispěla k modernizaci a zkvalitnění života v tomto frekventovaném prostoru.

Postavili si farmářský ranč, s těmi původními nemá téměř nic společného

Při vyslovení slova „ranč“ si spousta lidí představí některý z četných filmů s hrdiny z Divokého západu. Domy ve stylu ranče se poprvé objevily na počátku 20. století a rychle se staly jedním z nejoblíbenějších typů rodinných domů v USA. Jejich obliba neklesá, dokonce se z rančů stává luxusní bydlení ve městě. ...

Dřevostavbu si pořídili jako bezdětní, promyšlená stavba funguje i pro rodinu

Majitelé domu oslovili architekty z Prodesi/Domesi ještě v době, kdy neměli děti a toužili především po vlastním prostorném domě se zahradou. Vyplatilo se jim však při stavbě pomýšlet i na roky budoucí. Dnes dům obývají spolu se dvěma dětmi, psem a své místo tu mají i papoušci, které majitel chová a jimž na zahradě vybudoval prostornou voliéru. ...

Soukromý ostrov dostupný jen lodí je k mání. Elektřinu vede podvodní kabel

Soukromý ostrov se nachází v USA na řece sv. Vavřince, která částečně tvoří hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. Nemovitost je na prodej za 1,5 milionu dolarů, v přepočtu za 35 milionů korun.

Byt v pražské Bubenči byl 20 let prázdný. Architektka si ho skvěle upravila

Do bytu v projektu Villa Bianca se architektka Lucie Englová přistěhovala před dvěma lety. V prostoru, který byl dvacet let neobývaný, viděla velký potenciál, nejen pro jeho perfektní polohu a přírodním materiálům, ale hlavně díky geniu loci, který celým místem v pražské čtvrti Bubeneč prostupuje.

HolKa je nejlepší stavbou roku 2024. Odolá i tisícileté vodě

Minimalistická lávka ze speciálního betonu s rozptýlenou výztuží přezdívaná HolKa (spojuje Holešovice s Karlínem) získala Českou cenu za architekturu za rok 2024. Lávku pro pěší a cyklisty, která by měla zvládnout i tisíciletou vodu, navrhli architekti Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek.

Když chybějí finance, obětují rodiče svým dětem nejen vlastní ložnici

Lidé v poslední době kupují menší a menší byty. Důvod? Finance. Rodina s dvěma malými dětmi proto zvolila (či spíš musela zvolit), jen byt 2+1. Manželé se tak vzdali ložnice ve prospěch samostatného dětského pokoje a svou ložnici přesunuli do obývacího pokoje. Řešení svěřili designérům firmy Woodface.

Upír Krejčí má s přítelkyní Lucií nový domov. Je to chata v jižních Čechách

Není žádným tajemstvím, že si komik Václav Upír Krejčí v posledních letech prošel bouřlivým rozvodem a přišel o bydlení. Nyní si s novou přítelkyní Lucií pořídil chatu v jižních Čechách a užívá si díky ní zaslouženého klidu.

Postavil mobilní domek za 116 tisíc korun. Má kuchyň, lůžko, sprchu i WC

Američan Levi Kelly ze Západní Virginie postavil malý domek na kolečkách, do kterého se vešlo posezení, sklopné lůžko i kuchyň. Stavba mobilního obydlí vyšla na pět tisíc dolarů, v přepočtu na 116 tisíc korun.

Penthouse se po rekonstrukci konečně dočkal světla i „akvária“ na dobroty

Čas penthousu ve starším zrekonstruovaném domě na břehu Vltavy v Praze moc neprospěl. Jeho dispozice, stav i použité materiály prostě zastaraly, navíc, byť byl byt situovaný na dvě světové strany, kde byly terasy, neměl dost světla. Kompletní rekonstrukce vdechla interiéru doslova nový život.

Přestěhovali se z rodinného domu do bytu, který zaplnil plech a obrazy

Stěhovat se z rodinného domu do bytu? To bývá hodně neobvyklé, přesto se to občas stane. V tomto případě zaujal manžele se synem dvoupodlažní byt v novostavbě v pražském Karlíně, který byl však otočený do klidného zeleného vnitrobloku. Návrh interiéru svěřili majitelé architektovi Vladanu Běhalovi.

Moderní dřevostavba v Praze je navržená tříčlenné rodině přesně na míru

V Praze vyrostl v roce 2018 moderní rodinný dům, který zaujme svou netradiční konstrukcí i respektováním zásad feng-šuej. Jde o individuální, atypickou dřevostavbu navrženou na míru tříčlenné rodině, která měla jasné požadavky na své nové bydlení.

Bydlení jako senzační zážitek. Unikátní dům je novou chloubou Amsterdamu

V roce 2016 si město Amsterdam zadalo architektonickou soutěž, z níž měl vzejít projekt definující novou podobu lokality Haringbuisdijk. Poptávána byla rezidenční budova. Vítězný návrh vzešel od studií Bjarke Ingels Group (BIG) a Barcode Architects. Jejich komplex Sluishius naprosto ohromil.

Stavby ve stylu brutalismu se u nás bourají, v USA je opravují

V roce 1980 navrhl uznávaný architekt Ray Kappe mistrovské vícepatrové dílo postavené z betonu, oceli a skla ve stylu brutalismu. Po víc než čtyřiceti letech je uznávané ještě víc než v době vzniku. Inu, jiná země, jiný mrav. Zatímco v USA dnes brutalismus adorují, v Česku stavby v tomto stylu bourají a zatracují.

Boj se slimáky vyřešila sousedka raz dva. Hází je na naši zahradu

Naše zahrada sousedí se záhonky seniorky, která na nich pěstuje zeleninu. Špatně chodí, a tak je pro ni náročné vše obstarat. Problém má samozřejmě i s likvidací slimáků. A tak se rozhodla pro nejrychlejší řešení – hází nám je přes plot, popisuje Linda problémy pro seriál Sousedské války.

Byt po rekonstrukci zaplnilo retro i industriál, z 1+1 se stalo 3+kk

Generální rekonstrukce bytu? Proč ne, secesní dům, výhled na areál bývalých textilních továren Mosilana v centru Brna, dispozice 1+1. To nezní tak špatně, ale: byt se měl proměnit na 3+kk, v zadání se objevila řada požadavků a rozpočet byl dost omezený... Prostě velká výzva.

Nezvládneme to, zoufali si. Chalupu i přes šílené problémy zachránili

Manželé získali 200 let starou chalupu, a přesto, že je všichni od rekonstrukce odrazovali, vrhli se do práce. „Začali jsme s velkým nadšením, záchrana nám dávala smysl. Během oprav se ale vyskytly tak zoufalé problémy, že jsme si říkali, to nezvládneme,“ píše Michal v příspěvku pro seriál Splněný sen.

Bytové domy ze dřeva se staví jako stavebnice, první jsou v Praze

Zatímco dřevostavba jako rodinný dům nikoho v tuzemsku nepřekvapí, do bytových vícepodlažních domů neměl zatím nikdo odvahu ani chuť se pustit. Pomyslné prvenství si získal projekt Timber Praha v Praze-Řeporyjích.