Ještě studuje, přesto už patří mezi nejlepší obkladače a dohlíží na jiné
Vítězem prvního ročníku národní soutěže odborných dovedností žáků, studentů a mládeže CzechSkills v kategorii obkladačů se stal Dominik Balnar. K profesi se dostal vlastně náhodou – rodina nemohla sehnat řemeslníky na rekonstrukci bytu.
Mohlo by vás zajímat
Minule jsme zavítali na výlet do Vídně, dnes v rakouské metropoli ještě zůstaneme. Posledně jsme si prohlédli továrnu vynálezce prášku proti vším, nyní nás bude zajímat moderní palác patřící rodině tohoto průmyslníka.
Originální rekonstrukce od slovenského studia Beef Architekti vnesla do panelového bytu ve švýcarském městečku Nidau novou dynamiku. Byt striktně zachovává původní dispozici s jasně členěnými zónami, které však propojuje hravými průhledy, nekonvenčními designovými prvky a velkorysým prosklením.
Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s terasou je menší, ale útulný a je v něm vše, co jen může začínající umělec potřebovat. Nechybí ani spousta zeleně, velká postel a zlaté desky na památku.
De Residence Pangandaran představuje soubor 24 rodinných řadových domů na indonéské Jávě. Za jejich návrhem stojí český architekt Erik Petrus, pro kterého je typický výrazný autorský rukopis. Jeho práce v Indonésii zdůrazňuje schopnost propojit soudobou architekturu s místní kulturou a exotickým podnebím.
Opuštěné letadlo Boeing 727, které kdysi patřilo největšímu kolumbijskému narkobaronovi Pablu Escobarovi, se změnilo na unikátní Airbnb ubytování.
Kamenolom jako stavební pozemek, renovace nefunkčního rybníku Adam, netradiční chata do tvaru písmene A pojmenovaná Alex – a splněný sen je na světě. A co víc? Vše doprovází rodinný příběh o tom, že dřevo, ze kterého je chata postavena, vysázel majitelův dědeček.
Objekt Císařských lázní v Karlových Varech připomíná
zlatou epochu evropského lázeňství a svou zdobností
i bohatou uměleckou výzdobou demonstruje význam
a bohatství tohoto města na přelomu 19. a 20. století.
Někdo začíná po studiu architektury malým projektem nebo jen pomáhá už zavedenějším tvůrcům, Hugh Tennent začal impozantně. Jeho první zakázka v roce 1994 byl buddhistický chrám na Novém Zélandu. Už tady však projevil nejen nadání, ale i pokoru a schopnost naslouchat svým klientům.
Dům vystavěný z cihel, to jako senzace moc nezní. Ovšem tyhle cihly nebyly jen tak ledajaké, ale dřevěné. Díky švýcarskému stavebnímu systému ze smrkového masivu bylo možné obydlí postavit za pět dní. Netradiční dřevostavbu, která stojí ve slovenské obci Lučatín, navrhl architekt Jaro Krobot.
Panelové domy jsou fenoménem, ve kterém u nás bydlí stále víc než třetina lidí. Jedním z nejrozšířenějších typů dispozice jsou v panelácích byty 2+kk. Nosné stěny bývají pouze po obvodu, proto lze interiér upravit téměř libovolně.
Sabina a Michal Pražští odešli z Prahy a vysněné bydlení našli v menším městě u Labe. Komfortní domov pro pětičlennou rodinu získali rekonstrukcí a přístavbou takřka sto let starého domu, ve kterém do té doby chyběla i koupelna.
Bydlíme v družstevním bytě. V domě byl klid, než majitel byt nad námi dál podnajal. Hlasitá hudba, křik a noční mejdany se opakují každou chvíli. Moc jsme se s majitelem neznali, kontakt na něj nemáme. S podnájemníky řeč není, sliby nedodržují. Co máme dělat?
Solární panely na střeše rodinných domků mohou těžko konkurovat mrakodrapu v Miami, který jako první na světě vsadil na solární energii. Stavba ve čtvrti Brickell v Miami bude mít 70 pater a do její skleněné fasády bude integrována „solární páteř“ o ploše 20 000 metrů čtverečních.
Na začátku hledali byt, ale požadavky a představy je postupně nasměrovaly ke stavbě vlastního domu na pozemku za Prahou. „Otevřeli jsme notebook a úplně první pozemek, který na nás vykoukl, byl tento,“ říkají Zora s Hynkem. Se vzpomínáním na zrod domu jim pomáhá architektka Irena a stavitel Jarda.
Prostorný slunný pokojíček v rodinném domě s výhledem na okolní lesy je orientovaný na jih. Je určený pro dvě malá děvčátka předškolního věku, dvojčata. Úkolem designérky bylo vytvořit takové řešení pokoje, které bude dětem sloužit po celou školní docházku i během dospívání.
Režisérka Eva Toulová bydlí s manželem zvukařem v bytě v Praze. Na svém domově oceňuje zejména dostatek úložných prostor, místo pro práci i odpočinek a vlastní balkon.
Takový výhled na Zlín s jeho typickou baťovskou architekturou lze jen závidět. Majitelé mezonetu v komplexu Park Tower si ho užívají. Díky poloze v desátém patře nabízí byt nádherný jihozápadní výhled na celé centrum města. Kromě toho se však může pochlubit i unikátním interiérem a technologiemi.
Jsem majitelem bytu, který pronajímám. Když jsem ho od poslední nájemnice převzal, zjistil jsem, že je něco se sporákem. Spotřebič po zapnutí vyhodil pojistky. Nájemkyni bych tyto náklady chtěl naúčtovat a vzít z kauce, píše Ota v příspěvku do seriálu Pronájem pod lupou.
Češi někdy vnímají dění na Slovensku z jakési podivně nadřazené pozice. Jsou ale chvíle, kdy si naši východní sousedé zaslouží jednoznačný respekt. Předání státních vyznamenání prezidentem Slovenské republiky Peterem Pellegrinim k nim patřilo.
Vídeň není jen město Straussových valčíků a významných historických památek, ale je také metropolí mimořádné architektury,co se týká pohodlných vil nebo třeba továren. A na některé takové zajímavé stavby se dnes podíváme.
Unikátní vzdělávací centrum v Hlinsku návštěvníkům poskytuje zábavný pohled na procesy a úkazy, které se
odehrávají na planetě Zemi. O jeho vznik se zasloužilo město, když opravilo budovu s úctyhodnou historií.
Dejte mi ten nejhorší pozemek, a já na něm postavím dům. I tak by se dala charakterizovat tvorba architektky Sally Ogle. Ta se svými kolegy, Benem Mitchell-Anyonem a Timem Gittosem, založila studio Patchwork Architecture. Jsou proslulí právě projekty na úplně nevhodných místech.
Christina a Jeff Starmerovi z Jacksonvillu na Floridě chtěli umožnit synovi Lymanovi samostatné bydlení. A napadlo je udělat byt z nevyužívané garáže. Za přestavbu zaplatili 68 tisíc dolarů, v přepočtu 1,7 milionu korun. Za tři měsíce bylo hotovo. Podívejte se, v jakém luxusu teď jejich syn bydlí.
I v Kalifornii začínali dnes proslulí architekti, především návrhy rodinných domků. Možná i díky tomu, že Los Angeles charakterizují statisíce obydlí v nejrůznějších stylech. V městské čtvrti Brentwood stojí úžasná rezidence navržená světově známým architektem Ericem Mossem, jehož doslova šokující projekty zná celý svět. ...
Bydlím ve vlastním bytě a v lodžii mám různé věci, protože se mi nikam jinam nevejdou. Skladuji tam vše ve skříních a různých komodách a skříňkách. Z ulice to nevypadá zle. Společenství vlastníků jednotek se to ale nelíbí, popisuje František problémy pro seriál Sousedské války.
Rekonstrukce mlýnů končívají zpravidla romantickým bydlením. Ve vesnici Hrušky však majitelé, kterým v restituci vrátili zabraný majetek, měli ještě mnohem ambicióznější plán: vytvořit místo pro setkávání místních i návštěvníků moravského Podluží.
Zpěvačka I am Rosie se zabydlela v pražských Letňanech. Jelikož byl její současný byt zařízený jen částečně, mohla ho doladit podle svých představ. Na místě svého bydliště oceňuje především klid, dostatek zeleně a možnost dlouhých procházek se psem.
Módní návrhář a milovník aut Magnus Walker začal s podnikáním náhodou, předělával kalhoty ze sekáčů. Ovšem tak úspěšně, že si mohl pořídit vlastní porsche. Nejprve jedno, pak celou sbírku. Našel pro ni i unikátní domov, jedinečné skladiště Downtown LA. Ikonická stavba má dnes hodnotu 20 milionů dolarů.
Sylva vyrostla v paneláku, ale celý život toužila po chalupě. „Možná to bude znít trochu nadneseně, ale už jako holka jsem věděla, že Šternberk je moje osudové místo,“ vzpomíná. O zbytek už se postarala náhoda.
Osudy lidí se často prolínají s osudy domů. Ty však obvykle mívají větší štěstí než živí hrdinové. Nádherná vila ve Florencii Selva e Guasto neboli vila Dolgoroukoff, pojmenovaná po tajemné ruské kněžně, které patřila, má šanci vrátit se ke své původní nádherné podobě.
Poslední část návštěvy v Liberci budeme věnovat meziválečným stavbám na Soukenném náměstí (Tuchplatz), které se nachází v centru města. Najdeme tu palác pojišťovny, Baťův obchodní dům či místní mrakodrap.
Někteří investoři kladou na architekty až záludné požadavky. Třeba navrhnout byt v minimalistickém duchu, ale tak, aby jeho část mohla časem sloužit jako obrazárna. Designérka Aneta Zvěřinová si však s netradičním požadavkem vypořádala na výbornou.
Luxusní ekologický dům ve švýcarském Dietikonu má mnoho zvláštností. Tou hlavní je, že se skrývá pod zemí a vypadá trochu jako bunkr.
Architekt David Strachan je opravdu unikátní tvůrce. A nejen kvůli Zlaté medaili, kterou získal v roce 2020, což je nejvyšší novozélandské vyznamenání pro individuálního architekta. Tvrdí, že architektura není o monumentálních stavbách, ale o lidech. A právě pro ně navrhuje své domy.
V českých horách je na prodej velké množství chalup, ať už roubených nebo klasických. Horské nemovitosti obklopuje krásná příroda a čerstvý vzduch. Sjezdovky mají často na dosah.
Londýnský apartmán je světlý, elegantně zařízený a útulný. Zkrátka moderní se vším všudy. Přitom ještě před 12 lety byste sem pozvání k návštěvě zdvořile odmítli. Možná i nezdvořile. Protože o soukromou prohlídku uzavřených městských toalet stojí jen málokdo. Architektka je šikovně přestavěla na bydlení.
Podkrovní mezonetový byt v centru Prahy je doslova deklarací elegance a moderního minimalismu. Zásluhu na tom mají jak developer a investor, tak architekt Jan Bek a architektka Michaela Záhorovská, která úvodní vizi dotáhla do posledního detailu.
Legendární zpěvák irské skupiny U2, Bono Vox, si koupil v Hollywood Hills nový dům za sedm milionů dolarů, v přepočtu 170 milionů korun. Atypický objekt navrhl architekt Noah Walker. Dům je v jedné z nejexkluzivnějších částí Los Angeles a je z něj rozhled do širokého okolí.
Názvem Casa mac by la Errería se honosí rodinný dům ve starém centru městečka ve španělské provincii Alicante. Moderní obydlí je dokonale integrováno do historického kontextu zachováním původní fasády z roku 1930.
Bývalý hokejový brankář Alexander Salák s manželkou Michaelou mají početnou rodinu. Spolu se svými šesti dětmi se po kočovném životě v zahraničí usadili v oblasti Tiché Šárky v Praze 6. Prostorný dům nabízí velkorysý vzdušný prostor a panoramatické výhledy do okolní zeleně.
Díky celoročnímu slunečnému počasí Los Angeles dlouho přitahovalo bohaté a slavné. Čtvrť Fremont Place byla vybudována v roce 1911 a byla navržena, jak se říkalo v reklamách, „pro muže s prostředky“. Byla to první uzavřená komunita v LA, s typickými nádhernými kamennými sloupy, které stojí dodnes.
Návratem na milované pražské Vinohrady prozatím skončilo putování textaře, spisovatele, skladatele a v neposlední řadě galeristy Richarda Bergmana. Ten se do hlavního města vrátil po několika letech bydlení na pražském předměstí, a jak sám říká, už by neměnil.
Kateřina a Lukáš se rozhodli odejít z města na venkov. Sehnali pozemek ve starší chatové kolonii, přesto dnes bydlí v „paneláku“. Nový dům má totiž konstrukci z dřevěných panelů. Vybrali firmu, architekta, sami se zapojili do stavby a stěhovali se do roka.
Pro osmý díl seriálu Novozélandské domy snů, jehož průvodcem je moderátor Matthew Ridge, vybírala nejzajímavější domy architektka Stacey Farrellová. Ukazuje také, jak lze při stavbě ušetřit. I svůj vlastní dům totiž musela stavět „na etapy“.
Nemusí jít pokaždé jen o klasický dům. Také obytný automobil bývá někdy určený k bydlení. Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve špindlerovském paneláku nemá chatu či chalupu, ale obytné auto. Slouží jí jako pojízdná kancelář a zároveň útočiště.
...
Jak postavit moderní dům v památkově chráněné historické čtvrti? Novoty v coloradském městě Boulder nevidí rádi, a proto se musela novostavba chytře maskovat. Za kamufláž jí posloužily tradiční rysy regionálních staveb. Navenek je to obyčejný dům s verandou, který v interiéru vyniká útulností a komfortem.
Už i do Kalifornie dorazila recyklace týkající se zajímavých stavebních artefaktů. Ne všude je tak vítaný bagr, který má vyčistit stavební plochu po staré nemovitosti…
Soused v posledním patře se každý rok na Silvestra utrhne ze řetězu, nakoupí obrovské množství petard a dělbuchů a od rána do rána druhého dne vše hází z okna směrem na ulici, popisuje Adam problémy pro seriál Sousedské války.
Co se mu líbí, tím se obklopil. Podnikatel Robert Mariánek výtvarné umění nejenom sbírá. Přiznává, že mu změnilo volný čas a ovlivnilo i nové bydlení. Se svou ženou Zuzanou a ve spolupráci s interiérovou designérkou přizpůsobil rodinný dům umělecké sbírce.
Takovou přestavbu jen tak nenajdete. Dům stojí v malebném údolí řeky Tyry, v srdci moravskoslezských Beskyd. Na pozemku, kde v minulosti stávala osamělá hájenka, vybudoval předchozí majitel roubenou stavbu a zřídil k ní jezírko. Nový investor však chtěl zásadní změnu.