Okusování rostlin, zkažené krmení. Chraňte svého psa před otravou
S nástupem teplého počasí nastává pro naše psy nejen doba delších vycházek v přírodě, ale také období různých nástrah, jako jsou otravy či podráždění žaludku. Psi jsou velmi zvídavé bytosti a rádi očichávají, olizují či ochutnávají „dobroty“, které jim mohou přinést velké žaludeční problémy.
Mohlo by vás zajímat
Listnáče hrají všemi barvami, takže pokud vysvitne sluníčko, užíváme si každý krásný den. Pejskaři na procházkách, majitelé koček spíše za oknem. Ať tak či tak, za zvěčnění stojí obojí. Nějakou pěknou fotografii svého zvířecího parťáka pak stačí poslat do naší soutěže. Účast ve fotoduelu Nejroztomilejší mazlíček se vám může opravdu vyplatit. ...
Zvířata jsou trpělivá, čistá, přímočará, nejsou falešná, zhýčkaná ani ufňukaná. Lidé by si z nich v lecčems mohli vzít příklad.
Vlkům odjakživa přisuzujeme extrémní vlastnosti a nechybí v řadě temných příběhů. Nejspíš i proto je člověk v Evropě v posledním tisíciletí téměř vyhubil. Dnes se do naší přírody vracejí. Máme se tedy raději vyhýbat lesům? Zoolog Pavel Hulva říká, že víc bychom se měli děsit vlastního auta nebo lednice. Civilizační faktory totiž zabíjejí častěji ne ...
Britský fotograf Euan Rannachan dokázal zachytit impozantní fotografie velkých bílých žraloků u ostrova Guadalupe v Mexiku. Jeho snímky zobrazují predátory v jejich přirozeném prostředí, jak s grácií plavou ve vodě, loví ryby nebo ukazují své silné zuby.
Představte si, že každý den vyhodíte třeba nahnilou mandarinku, prošlý jogurt a tvrdý rohlík. Celkem tak za rok skončí ve vašem odpadkovém koši 69 kilogramů potravin. Právě tolik vyhodí v průměru každý člověk v České republice. Socioložka Naděžda Čadová už osmý rok mapuje podrobnosti o plýtvání potravinami a názorech na tento fenomén. ...
Druhá výzva kulinářského duelu mezi kuchaři Ondrou Molinou a Hugo Hromasem na Óčku v pořadu Gastroclash spočívá v netradiční kombinaci kuřete a pšenice, nechybí ovšem ani cizrna. V moderní kuchyni bude vařit Ondra, na ohni před stodolou Hugo.
Hydroponické pěstování se stává stále populárnější metodou, jak efektivně pěstovat bylinky a saláty bez použití tradičních metod v půdě. Tento inovativní způsob pěstování využívá speciální kontejnery a živný roztok, což umožňuje rostlinám absorbovat potřebné živiny přímo z vody.
Cestujete rádi časem? A zajímalo by vás, jak se jedlo na šlechtických dvorech? Přijměte pozvání na hostinu v režii urozených dam. Inspirujte se třeba jídelníčkem Alžběty II., který byl de facto současný, případně vyzkoušejte některý z receptů, ať už na zvěřinu, půl tisíciletí starou klasiku – kachnu na pomerančích, nebo pomerančovou marmeládu. ...
S podzimem se postupně hlásí o slovo topná sezona a s ní i nevyhnutelná otázka efektivního vytápění. V době, kdy je trh s energiemi stále poměrně nestabilní a životní náklady stoupají, je klíčové zaměřit se na úspory tepla. Ať už topíte plynem, elektřinou či pevnými palivy, pár jednoduchých tipů vám může ušetřit nemalé částky. ...
Podzim je časem sázení cibulovin, tulipány nevyjímaje. Ty jsou snad nejoblíbenější, navíc se každý rok objevují jejich nové kultivary, šlechtitelé se předhánějí. V nabídce najdete obrovskou variabilitu nejen co se barevných odstínů týká, ale i tvaru květů a okvětních lístků. Výjimkou nejsou tulipány tvářící se jako pivoňka nebo barevný papoušek. Pr ...
Dýně nadívané kuřaty a křepelkami nabídne Zoo Praha na jídelníčku od svátečního pondělí 28. října do pátku nikoliv návštěvníkům, ale šelmám či tasmánským čertům. Samotné dýně zpestří jídelníček pro změnu slonům i hrochům, leguánům či velkým želvám. Orangutani – i půlroční Harapan – sice dostanou jinou zeleninu, nicméně nenechte si ujít jejich dvě m ...
Stádo prasat visajánských se v ostravské zoologické zahradě rozrostlo o dvě selata. Mláďata narozená v polovině října už pobíhají ve výběhu, jejich pohlaví však zatím není jasné. Jde o kriticky ohrožený druh, ve volné přírodě mu hrozí vyhynutí. Přitom činnost těchto prasat krajině prospívá, přezdívá se jim proto pralesní zahradník. ...
Paravány sloužily v bytech nejen jako zástěny či optický předěl, ale i estetický a zajímavý bytový doplněk. V této funkci se s nimi setkáváme dodnes.
Robotické vysavače se stávají oblíbenými pomocníky v českých domácnostech. Nesprávná péče, zejména o jejich akumulátory, však může výrazně zkrátit jejich životnost a efektivitu.
Vaření a pečení je radost. Ale jen do té doby, než na vás zbude velká kupa nádobí... Což o to, spoustu porcelánu, plastových pomocníků a příborů můžete s klidným svědomím dát do myčky. Ale co hrnce, pánvičky a pekáče? U těch vám nezbude nic jiného, než je umýt ručně.
Mít vlastní čerstvá vajíčka, to bývá na první dobrou hlavní motivací těch, kdo si slepice pořizují. Mohou být i zdrojem masa, pokud si sami vykrmíte pár brojlerů, nebo uspokojit milovníky silného slepičího vývaru, což se vám může splnit při obměně nosnic. Zdaleka to ovšem není vše, co vám, vaší rodině i zahradě mohou slepice poskytnout. ...
Aloe vera je známá pouštní rostlina, která zmírňuje nepříjemné svědění kůže i vyrážky, hojí popáleniny a řezné rány. A nejen to, pomáhá například i při problémech se zažíváním. Pěstovat ji lze jako pokojovku, která zbaví vzduch ve vašem bytě nežádoucích toxinů a ještě je po ruce jako domácí lékárnička. ...
David Rozsíval je profesionálem v oblasti deskových her, vede totiž herní oddělení v jedné z významných firem z této oblasti. Studuje jejich vývoj v čase a s potěšením sleduje, že získávají stále větší popularitu. Pokouší se vysvětlit si to jako pokus na chvíli se zbavit našeho digitálního prokletí.
Bude to duel dvou receptů, dvou stylů a dvou generací. V kulinářském studiu a vyzbrojen moderními technologiemi je připraven Chef-influencer Ondra Molina, venku u ohniště na vaření na divoko se chystá kuchař nomád Hugo Hromas. Každý večer dostanou shodné zadání, výsledky se však budou radikálně odlišovat.
Patří mezi opravdové mistry svého oboru a lásku ke květinám a jejich estetické prezentaci předává dál studentkám kurzů floristiky. Kdo floristku Renatu Steinovou v dětství nejvíc ovlivnil, aby se začala věnovat tomuto krásnému oboru? Jaký český rekord se svými studentkami vytvořila a pro které umělce vázala originální kytice? ...
Vypěstování domácího chlebového kvasu znamená „zeď“ pro mnohé domácí pekaře. Přitom je to v podstatě jednoduché a dokáže to každý i v domácích podmínkách. Zakladatel kvasové knihovny Karl de Smedt z Belgie nabízí naprosto jednoduchý základní recept.
Herečka Petra Jungmanová se vedle krásných rolí na divadle či ve filmu zhostila extrémně náročného účinkování v sauně. Vede tam rituály a v rozhovoru pro magazín Víkend DNES radí, jak se správně saunovat. „Nejen po divadelním, i po relaxačním rituálu lidé tleskají. Ale to já v sauně vůbec nepotřebuji. Pro mě je největší odměna, když vypnou a je jim ...
Kočky sice vydrží být relativně dlouho doma samy, ale mělo by to být spíš výjimečné. Také ony potřebují pozornost a zábavu, jinak mohou být stejně nešťastné jako člověk, který je osamělý.
Japonský brouk, známý také jako listokaz japonský, je druh hmyzu, který se v posledních letech začal objevovat nejen v USA, ale i v Evropě. Přišel z Japonska, kde je považován za škůdce, pak se začal šířit do dalších částí světa.
Co zůstalo po rozdělení Československa dál československé? Vlčák. Národní plemeno, které vzniklo jako armádní experiment a skončilo v rodinách a ve výstavních kruzích. Anabázi vzniku dnes mezinárodně uznaného plemene popsal časopis Retro.
Čtenáři iDNES.cz se pochlubili svými houbovými úlovky. Podívejte se na galerii toho, co všechno z lesa přinesli.
Je krásně, využijte toho. Jsou dny jako stvořené k návštěvě Zoo Praha, sluníčko totiž láká do venkovních expozic většinu zvířat, řadu z nich i s mláďaty. Například v expozičním celku Vodní světy a opičí ostrovy lze spatřit mláďata všech tří chovaných druhů plameňáků. Americké plameňáky chilské a kubánské i starosvětské plameňáky růžové. ...
Rybář Jakub Vágner se zapsal do historie českého rybaření, když vylovil dosud největšího sumce, jaký kdy byl uloven v Česku. Tento úlovek, který vzbudil pozornost nejen mezi rybáři, ale i širokou veřejností, se zrodil z nečekané náhody.
Během začátku letošního podzimu propuklo pravé houbové šílenství. Mnohdy stačilo projít se deset minut lesem a přinesli jste plný košík krásných hříbků. Jak to hodnotí mykoložka Tereza Tejklová?
Kdo by nechtěl mít na zahradě vlastní pěkný ořešák, ideálně roubovaný, aby mu plodil pěkné velké vlašské ořechy. Vypiplat takový mladý stromek ovšem není úplně jednoduché. Speciálně ořešáky mívají tenký kmen a velkou těžkou korunu s těžkými listy. Proto potřebují do začátku trochu pomoci s tvarováním.
Jiřímu Švihálkovi se kdysi na procházce přiotrávil pes. Když se zvíře zotavovalo, hledal něco, co by posílilo jeho imunitu. Tak vymyslel psí jogurt. Později se začal správnou výživou psů zabývat víc a dnes podobné psí žrádlo sám vyrábí.
A je tady opět dýňová sezona. Toužíte-li po štíhlejší postavě, zařaďte tuhle zdravou plodinu do svého jídelníčku a budou se dít zázraky. Možností jejího zpracování je nepočítaně, od tradičních polévek po lahodný džem.
{"content":[{"type":"paragraph","children":[{"type":"text","attributes":{"text":"Trávník je chloubou každého zahrádkáře. Jenže víte, jak se o něj starat teď na podzim a připravat ho na zimní spánek? Vyzkoušejte si náš kvíz."}}]}],"version":"2.0.1"}
Vnímáte pokojové rostliny jen jako tichý doplněk domácnosti? Nenechte se mýlit, skrývají totiž fascinující schopnosti a talenty. Jestli je chcete odhalit, stačí si jen položit ty správné otázky.
Rybář Jonathan Paczkowski u pobřeží britského Devonu ulovil mládě žraloka vážícího přibližně 113 kg. Pak ho s radostí políbil a poté zpět bezpečně vypustil do moře.
Dějiny čokolády začal v českých zemích psát před 380 lety pražský arcibiskup kardinál Arnošt Vojtěch Harrach. Kde tento potomek slavného tuzemského šlechtického rodu k posvátnému nápoji Aztéků vlastně přišel?
S natáčením klipů zvířat a jejich postováním na sociální sítě začal chovatel Atthapon Nundeev z velké thajské zoologické zahrady Khao Kheow Open Zoo už v době pandemie, protože měl najednou víc volného času. Žádný z jeho svěřenců zatím nepřitáhl tolik pozornosti jako Moo Deng. Nyní tříměsíční samička hrošíka liberijského. ...
Fasáda hraje v celkovém vzhledu každého domu důležitou roli. Kromě působení přírodních vlivů se však také často stává terčem ptáků nebo hmyzu. Mezi nejčastější útočníky na zateplené fasády patří ptáci z roku šplhavců, jako jsou strakapoudi, datli či žluny.
Fasáda hraje v celkovém vzhledu každého domu důležitou roli. Kromě působení přírodních vlivů se však také často stává terčem ptáků nebo hmyzu. Mezi nejčastější útočníky na zateplené fasády patří ptáci z roku šplhavců, jako jsou strakapoudi, datli či žluny.
V Thajsku, odkud pochází, se jí říká bílý drahokam. Její místo bylo v královské rodině a jako dar ji dostávali pouze důležití státníci, proto je dalším jejím přívlastkem „kočka králů“. Dnes už je chovná stanice bílých kočiček a kocourků plemene khao manee i u nás, a případný zájemce o koťátko nemusí být šlechtic ani státník. ...
Mezinárodní den úsměvu apeluje na to, že smích podporuje jak naše fyzické, tak psychické zdraví. Posiluje totiž fungování imunitního systému, snižuje stres, tlumí úzkosti i napětí. Podívejte se na to, jak se umějí usmívat zvířata.
Když na tuto zahrádku na pražské Ořechovce vstoupila krajinářská architektka Martina Forejtová poprvé, byl to v podstatě zanedbaný pozemek s živořícími ovocnými stromy. Kromě vzrostlého tisu a břečťanu nebylo co zachraňovat. Dnes je to dokonalá zelená oáza ve velkoměstě, kterou si velká rodina s malými kluky maximálně užívá. ...
Hlíva ústřičná je oblíbená jedlá houba, která je známá výraznými zdravotními přínosy a vynikající chutí. Její pěstování doma je poměrně jednoduché a nevyžaduje žádné speciální vybavení.
Podruhé během několika měsíců se může známý rybář Jakub Vágner pochlubit úlovkem, který v českých vodách nemá obdoby. V pondělí na Vranovské přehradě na Znojemsku po půlhodinovém souboji vytáhl z vody sumce, který měřil 2,64 metru. O tři centimetry tak překonal svůj červnový český rekord z Břeclavska.
Většina nadšených zahrádkářů s nedočkavostí vyhlíží ještě aspoň pár teplejších slunečných dnů, aby mohli zabořit ruce do hlíny. Zvlášť když potřebují usměrnit trvalkové záhony. A zároveň se těší, jak získají další sazeničky oblíbených trvalek.
E-day je prestižní výstava, kde se scházejí špičkoví modeláři, aby předvedli své umění. Úspěšně reprezentují na mezinárodním fóru.
Co má společné Němka na invalidním vozíku, ruský výrobce sladkostí a americký exprezident? Ti všichni mají podíl na vzniku plyšového medvídka, nejslavnější hračky světa.
Nejen klobása, ale i ryba, bůček nebo sýr, udit toho jde mnoho. I receptů a inspirací najdete na internetu či při sousedských posezeních celou řadu. Dřevěná udírna se rychle roztopí a není složitá na výrobu, takže jestli vám uzené voní, postavte si ji a vyzkoušejte, jak to chutná z vlastnoručně vyrobené udírny.
Třapatky a třapatkovky. Jmenují se skoro stejně a velmi podobně vypadají. Jedny bývají hlavně žluté nebo oranžové, ty druhé purpurové a léčivé. Které jsou které?
Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat, na které upozorňuje putovní výstava fotografií Krajina naruby. Nafotil je zoolog a fotograf Vít Lukáš pro neziskovou organizaci Beleco. ...