Maaxi.cz

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď dostal interiér v klasickém činžovním domě přesně podle požadavků klienta. A protože působí v IT, je jasné, že si přál nejen zajímavý design, ale hlavně technologie odpovídající 21.století.

Mohlo by vás zajímat

Chata v Českém ráji stojí na nestabilním svahu. Je založena na 18 pilotách

V okrajové části Hrubé Skály vznikla stavba, která je v dokonalé harmonii s přírodními krásami Českého ráje. Půdorys ve tvaru do široka otevřeného písmene V vychází z dispozic pozemku a zároveň otevírá panorama okolní krajiny s výhledem na zříceniny hradu Trosky.

Dům na útesu vypadá jako pokračování skály, která obrostla mechem

Dům na útesech téměř vypadá, že zde jednoho dne vyrostl ze skal, a když kolem sebe uviděl oceán, rozhodl se zůstat. Strmé, rozeklané útesy norského ostrova Finnøy nadchly Merete, která se v Nosku narodila a snila o tom, že si zde vybuduje domov. Realizací svého snu pověřila architektonickou kancelář Helen & Hard.

Do černého „srdce“ bytu se vešla koupelna i garáž pro luxusní kolo

Byt s plochou 190 metrů čtverečních v rezidenčním objektu na Vinohradech udělal radost majitelům, ale i architektům ze studia DMAE Architects. Ti se ujali řešení celého interiéru.

Cigaretový zápach nás budí v šest ráno. Natáhne se do celého bytu

Soused pod námi si na lodžii zapálí první cigaretu v šest hodin ráno. Zápach z jeho cigaret je tak intenzivní a nepříjemný, že nás okamžitě probudí. Puch se natáhne do celého bytu. My jsme nekuřáci a trpíme, popisuje Jiří problémy pro seriál Sousedské války.

Roubenku si postavila v Kamenné Lhotě. Prošla si ale dvojnásobným zklamáním

Helena se před sedmi lety rozhodla pro sebe a rodinu pořídit chalupu. Stěžejní pro ni byla lokalita. Měla představu o místě v přírodě, ideálně někde hned u lesa. Našla ho v Kamenné Lhotě u Borotína na Táborsku, kde stojí kolem padesátky stavení a trvale zde žije jen pár desítek lidí.

Jak mají přežít čtyři děti v pokoji, který má patnáct metrů čtverečních

Rozvedených rodičů nebo jen vztahů, které se rozpadnou, je víc než dost. Často v nich figurují děti v takzvané střídavce. Po týdnu či dvou se dítě nebo děti stěhují z jednoho bydliště do druhého, kde se nezřídka setkávají s potomky nového partnera. Nerudovské „kam s ním/nimi“ pak může být hodně velké dilema.

To nejlepší z designu je v Praze k vidění už po šestadvacáté

Pokud se zajímáte o design, neváhejte: od 2. října začíná už 26. ročník Designbloku, největší středoevropské přehlídky designu a módy. Za návrháři i výrobci se můžete vydat do Jízdárny Pražského hradu, do Muzea Prahy, Bastionu Florenc i Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Dům-most si postavili v záplavové oblasti Berounky. Stoletá voda nemá šanci

V roce 2020 oslovil majitel ateliér 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s cílem navrhnout rodinný dům v Řevnicích, který by splňoval požadavek umístění obytných ploch nad úroveň stoleté vody. Pozemek se totiž nachází v záplavové oblasti řeky Berounky. Výsledkem této spolupráce je unikátní dvoupodlažní dřevostavba.

Do Prahy míří japonský architekt Kuma. Navrhl i Národní stadion v Tokiu

Ve dnech 2. a 3. října 2024 se v pražském Technologickém centru UMPRUM bude konat konference PULSE Prague 2024. Jejím tématem je skutečná cena za udržitelnost. Konference je přístupná veřejnosti a vystoupí na ní hvězdní hosté z Česka i celého světa.

Postavili mrakodrapy a město začalo vzkvétat. I Dubaj byla jen vesnice

Mrakodrapy z přelomu tisíciletí se od předchůdců výrazně liší. Fungují nejen jako důsledek ekonomického růstu, ale i jako jeho motor. To je typické zejména pro Asii. Nejvíc však v tomto období ovlivňuje konstrukci mrakodrapů teroristický útok na newyorská Dvojčata v roce 2001.

Postavte mi ho třeba sem. Oslnivý malý dům je zlatým únikem z civilizace

Malý domek, který využívá zlaté zrcadlové sklo, se má stát oslnivým místem pro prázdninový pobyt. Limitovanou edici vytvořil estonský výrobce ÖÖD, který se zabývá designem.

První dětský hospic v Česku vyrostl v Brně. Dům pro Julii je klidným útočištěm

Dům pro Julii v Brně je místem, kde rodiny v obtížné životní situaci najdou paliativní a odlehčovací péči a zejména komplexní podporu v těch nejtěžších chvílích. Stavba od studia Čtyřstěn je charakteristická citlivým respektem k celkové myšlence hospice a funkčním rozčleněním na různé typy prostor.

Z chaty plné kýčů vytvořili domek ve stylu kovbojského ranče

Polární norská tundra připomíná vzhledem americkou prérii. A právě tato krajina inspirovala Halvora Bakkeho a jeho tým, aby proměnili svépomocí vybudovanou chatu zařízenou ve stylu „co dům dal“ (s nemalým přídavkem kýče) tak trochu na kovbojský ranč.

Byt v Praze sehnal kávový mistr Slámečka díky Facebooku a své dobré pověsti

Mistr České republiky v připravování kávy a alkoholu Jaroslav Slámečka bydlí s přítelkyní v atypickém bytě. Vybavení je v jeho oblíbeném retrostylu a samozřejmě tu nechybí nejrůznější nezbytnosti k přípravě té nejlepší kávy. Jaroslav s přítelkyní mají moc rádi Braník, proto hledali byt v této pražské městské části. ...

Jak bydlí zhýčkaný Ital? V loftu plném designu a pohodlí

Když designový loft, tak kde jinde než v Miláně. Cucchiari Loft 30, to je dokonalá kombinace italského řemeslného umění a designu. Právě vášeň pro design a odhodlání k dokonalosti daly vzniknout v bývalém průmyslovém objektu ikoně luxusu a inovací.

Interiér dřevostavby zaplnili jen bílou barvou a samozřejmě dřevem

Mladý pár si plnými doušky užíval společenského života v Ženevě. Při hledání místa pro svůj budoucí domov se však rozhodl životní tempo zvolnit. Svažitý pozemek s impozantním výhledem na okolní hory Marii a Ralfa okamžitě uchvátil. Pouhých dvacet minut jízdy od pulsujícího velkoměsta, přitom horám na dotek.

Hurá dovnitř. Navštivte zdarma stovky historických skvostů i moderních staveb

Zdarma přístupný program pro milovníky architektury ve více než 120 městech a obcích po celém Česku i na Slovensku nabídne od pátku 27. září do čtvrtka 3. října již 14. ročník festivalu Den architektury. Během exkurzí do běžně nepřístupných budov s výkladem mohou zájemci objevovat skrytá a zapomenutá místa i stavby. ...

Chata opláštěná trapézovým plechem má seříznutou střechu a v ní světlíky

Chata nedaleko Prahy má atypický tvar i vzhled. Asymetrická stanová střecha je seříznutá a zakončená dvojicí střešních světlíků. „Jakékoli vložení okna do jedné ze čtyř střešních rovin by narušilo jednoduchost domu, jak ho vidíme zvenku. Proto nás napadlo prosvětlit ložnici jinak, světlíky shora,“ vysvětluje architekt Martin Hajný. ...

Rodina s třemi dětmi žije v Praze šťastně a pohodlně v bytě velkém 37,5 m2

Když si Jola a Maty, pár se třemi dětmi, pořídili byt o rozloze 37,5 m² v pražských Dejvicích, mnozí si ťukali na čelo. „To se přece nedá,“ říkali. Ale oni se rozhodli, že to zkusí. A dnes už jim nikdo neříká, že by měl být byt větší. Tento malý prostor přeměnili na funkční a pohodlný domov, který jim vyhovuje. ...

Tiny house v Horních Počaplech vznikl podle návrhu talentovaného studenta ČVUT

František Exner z Fakulty stavební ČVUT zvítězil v soutěži Saint-Gobain Showroom. Tiny house podle jeho návrhu vyrostl v areálu výrobního závodu Rigips v Horních Počaplech u Mělníka.

Vila z poloviny minulého století omládla, aby stačila rodině s dětmi

Očistit od starého, vtisknout domu i interiéru vily z poloviny dvacátého století moderní a funkční vzhled, který bude vyhovovat mladé rodině s malými dětmi. To byl úkol pro designérské studio Due Linee Architettura se sídlem v Turíně, které tvoří čtyři autorky: Manuela Graziano, Giulia Mazza, Celeste Moiso a Graziana Pirrotta. ...

Historie mrakodrapů začala položením těžké knihy na ptačí klec

Lidé vždy rádi stavěli do výšky, o tom svědčí i pyramidy. Traduje se historka, jak autora prvního mrakodrapu napadl způsob umožňující postavit vícepodlažní dům. Jeho manželka položila těžkou knihu na ptačí klec. Ta zátěž bez problému vydržela. Architekt si uvědomil, že i zdánlivě křehká konstrukce může unést velké zatížení. ...

Byt opravíme, zaplatíme kauci, ale ušetříme za nájem. Na co si dát pozor

S přítelkyní jsme si našli pronájem bytu, ve kterém bychom po dobu tří měsíců neměli platit nájem. Byt totiž po domluvě s majitelem na vlastní náklady opravíme. Před tím ale musíme složit kauci dvacet tisíc korun, píše Pavel do seriálu Pronájem pod lupou.

Slavný dirigent Václav Hybš má pracovnu v suterénu u Národního divadla

Přední český dirigent, aranžér a hudebník Václav Hybš tráví hodně času ve své pracovně, která je umístěna v suterénu jednoho domu nedaleko Národního divadla. Rytmus života měl možnost do tohoto království not a přešlé slávy nahlédnout.

V chatě lezli do ložnice po žebříku jako do kurníku, teď mají sklopné schody

Chata v áčkovém tvaru není v Česku nic neobvyklého, v Norsku se s ní však potkáte jen výjimečně. Designér Halvor Bakke byl v takové chatě poprvé, musel tak i poprvé řešit přístup do dvou malých ložnice v „patře“. Majitelé se do nich do 40 let dostávali jen po úzkém a nepohodlném žebříku.

Vliv staveb na psychiku? Mozek má rád přírodní materiály, říká architekt

Architekt Josef Musil pracuje v londýnském studiu světoznámého Normana Fostera. Je součástí týmu, v němž se rodí budoucnost oboru: má za úkol inovativní nápady.

Na zahradě v Praze si postavili chatu pro přespání a volný čas. Za milion

Majitelé zahradního pavilonu vlastní v Praze velkou vzrostlou zahradu. Nachází se uprostřed města, pouhých deset minut chůze od jejich bytu. Na místě původní, rozpadající se chatky mají nyní vzdušnou dřevostavbu od studia Byró architekti.

Moderní přístavba dokázala zázrak: konečně mají velký a vzdušný dům

V městské části Dolní Chabry byla nedávno dokončena ambiciózní rekonstrukce rodinného domu. Projekt zahrnoval nejen modernizaci stávajícího interiéru, ale také přístavbu dvou zcela nových částí, které významně rozšířily obytný prostor.

Soused je celý den doma a kouří na balkonu marihuanu. Je to nesnesitelné

Soused několikrát denně kouří na balkonu marihuanu. Obtěžuje zápachem mě i celé okolí. Už je to skutečně nesnesitelné, popisuje Linda svůj problém pro seriál Sousedské války. Jakým způsobem je možné situaci řešit, když je snaha o domluvu dlouho bezvýsledná?

Kultovní restauraci ničilo klima. Na rekonstrukci měl architekt jen dva týdny

Kultovní restaurace Sansibar na ostrově Sylt v Severním moři je svou gastronomií vyhlášená po celém světě. Mezi její hosty patří i Bon Jovi či Thomas Gottschalk. Jenže po čtyřech desetiletích provozu musela přijít kompletní rekonstrukce. Drsné klimatické podmínky si vybraly svou daň.

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však důležité pamatovat na chytře vyřešené úložné prostory i kvalitní postel.

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba je unikátní svou hlavní nosnou konstrukcí, protože dvě z křídel projektu stojí přímo nad Strahovským tunelem.

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo pro hudební a uměleckou školu. To všechno v dřevostavbě bez zateplení. Nikomu tu však chladno není.

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce, svépomocně pak i do mnoha prací.

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních Čechách. Vybrali jsme čtyři nejzajímavější.

Se záchranou či opravou domu po povodni počkejte na statika

Povodně za sebou nechávají tisíce poškozených domů. Někde už dnes, jinde za pár dní budou jejich majitelé řešit, jak napravit vzniklé škody. Je velmi důležité, aby se nevhodnými opatřeními vše ještě nezhoršilo. Na předním místě by měli dostat slovo statici.

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí generace rodiny využívá jako letní chatu.

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po předcích. Byt ve Vysokém Mýtě se v tomto liší, a to výrazně, množstvím repasovaných kousků.

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči a hlavně jeho unikátních domech s mezonety.

Automatické mlýny v Pardubicích prošly neskutečnou proměnou. Podívejte se

Automatické mlýny jsou jednou z prvních staveb architekta Josefa Gočára. Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic, která je národní kulturní památkou, zachránil majitel a architekt Lukáš Smetana. V roce 2023 byla dokončena proměna obilného sila od ateliéru Prokš Přikryl architekti.

Do této vily si Carlo Ponti zval nejslavnější světové herce a režiséry

Velkolepou vilu v Římě vlastnila řada zajímavých majitelů, mezi nimiž byl desítky let i Carlo Ponti, úspěšný filmový producent a manžel herečky Sophie Lorenové. Rezidence stojí v parku Appian Way, jedné z nejkrásnějších oblastí Věčného města. Je obklopena staletým parkem, pouhých deset minut od Kolosea.

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že tady se stavět nedá,“ vzpomíná Hanka, protože pozemek je v prudkém svahu a zarostlý nálety a stromy.

Filmovou hvězdu zavraždili, její dům od Lloyda Wrighta je kulturní památkou

První dům z litého betonu v Los Angeles, který postavil syn nejslavnějšího amerického architekta Lloyda Wrighta, vlastnily největší hvězdy. Dnes je historicko-kulturní památkou. Jeho první majitel skončil tragicky, herec Ramón Navarro, který se díky roli ve filmu Ben Hurr stal v Hollywoodu superhvězdou, byl ve svém dalším domě ubit k smrti. ...

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem je i obec Vepřek, která má za sebou neuvěřitelnou záchranu unikátního vodního mlýna. Podívejte se.

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské plány měl totiž už Osičkův děd před druhou světovou válkou.

Ve starém mlýně si vybudovali třípodlažní loft s industriálním nádechem

Co bylo potřeba, aby se část starého mlýna v křivoklátských lesích stala komfortním rodinným domem s třípodlažním loftem? Architekt Tomáš se ženou Terezou se nejdřív rozhodli odejít z Prahy na venkov. Potom nové bydlení podle vlastního projektu rekonstrukce svépomocně realizovali.

Tři věci, abyste se dobře cítili na chatě: krb, televize a výhled

Já se vrátím! Tak tuto hlášku Arnolda Schwarzeneggera, kterou poprvé použil v roce 1984 ve filmu Terminátor, by klidně mohl používat i designér Halvor Bakke. Pravidelně přichází s novými řadami televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup. Teď přichází už osmá řada.