Maaxi.cz

Trénujte na hospodské kvízy. Je to výzva, relax i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz – ovšem i na ten musíte mít aspoň trochu natrénováno.

Mohlo by vás zajímat

Místo kariéry šla fotografovat psy a koně. Papírovou fotku nic nepřekoná, říká

Původně byla manažerkou, ale láska k fotografování ji přivedla na úplně jinou cestu. Teď vede „psí ateliér“ rozprostřený po celé republice. A vyfotografuje vašeho koně nebo psa tak, aby se z něj stal lev salonu.

OBRAZEM: Bedly, strakoše i hříbky. Pokochejte se úlovky našich čtenářů

V posledních dnech lidé z lesů nosí plné koše hub. I podle mapy pravděpodobného výskytu hub Českého hydrometeorologického ústavu se zdá, že se s vysokou pravděpodobností z vycházky do lesa nevrátíte s prázdnou.

Milují je nejen ptáci. Vysaďte si kaliny, i v lednu potěší něžnými květy

Půvabné keře s nápadnými bílými květy, mnohdy velmi voňavými. Většina z nich nese barevné bobule na konci léta a na podzim se jejich listy krásně vybarví. Jak kalinu vybírat, jak a kdy ji nejlépe vysadit, kdy a jestli vůbec prořezávat – odpovědi na všechny tyto otázky pro vás připravil magazín DOMA Dnes.

Pes hyenový je africký mušketýr. Nikdy neútočí sám a myslí na důchodce

Patří mezi nejrychlejší a nejúspěšnější lovce vůbec. Útočí v přesile a své oběti doslova sežere zaživa. Přesto nejde o žádné krvežíznivé monstrum. Má totiž ještě druhou tvář.

Osm šikovných vychytávek s rostlinným olejem, které pomohou v domácnosti

Rostlinný olej není jen na vaření, dá se ním vyřešit řada nepříjemných situací i mimo kuchyň.

Posílejte fotky svých zvířecích parťáků a hrajte o kvalitní granule a deky

Sotva skončilo zářijové hlasování a už se nám scházejí čtenářské snímky, které by mohly zabodovat v dalším kole fotoduelu Nejroztomilejší mazlíček. Až do 14. října máte možnost posílat snímky svých zvířecích parťáků a hrát o hodnotné ceny od značky Purina PRO PLAN, poté opět spustíme hlasování.

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

Psy chované v bytě na podzim tolik nekrmte, v kotci jim přidejte do misky

Letní dny nám bohužel již odešly a ozval se podzim a s ním i chladnější počasí. Mnoho pejskařů tak řeší otázky, zda upravovat krmné dávky, nebo jak se lépe o psa v zimě postarat. Stejně jako lidé na podzim a v zimě mění často svůj jídelníček a fyzické tempo, tak i psy ovlivňují sezonní změny. Liší se to u psů, kteří žijí doma, anebo venku v kotci. ...

Podzimní sasanky vám pokvetou od léta až do října, dlouho potěší i ve váze

Veselé barvy jejich květů vnášejí světlo do stinných zákoutí zahrady, a tak není divu, že sasanky a jejich příbuzné patří k nejoblíbenějším zahradním trvalkám. Jak jsou jarní druhy drobné a přehlédnutelné, tak ty podzimní od července do října rozhodně nepřehlédnete. Magazín Doma DNES radí, jak je vybírat, i jak o ně co nejlépe pečovat. ...

Kam patří keramika a ruličky z toaletního papíru? Klíč ke správnému třídění

Někteří lidé obcházejí kontejnery na třídění odpadu a všechny odpadky házejí do komunálního odpadu. Důvodem jsou nedostatečné informace o správném třídění, stejně jako mýty o separaci, které odrazují lidi od třídění odpadu.

Sýkory jsou agresivní, fotil jsem i zvrhlé opeřence. Ornitolog o ptačí říši

Tomáš Grim je „ornitologický rocker“. Trochu od pohledu, ale hlavně názory. Aby bylo jasno, ptáky miluje, znamenitě je fotí, zároveň se pro magazín Víkend DNES nebojí říct, jak opeřencům škodí krmítka, budky a vůbec naše péče. Proč mají lidé výhrady ke kosům? A rozumí po těch letech s ptáky něčemu z jejich štěbetání? ...

Vyrazte na šípky. Dopřejte si nejkvalitnější vitamin C i omlazení pleti

Šípek je malý podzimní zázrak, proto za ním rozhodně vyrazte do přírody, vyplatí se to. Kdyby nic jiného, získáte úžasný zdroj přírodního vitaminu C na posílení imunity, snadno si vyrobíte i vynikající šípkový olej do kuchyně i na regeneraci a oživení pleti i vlasů. Ideální čas na sběr je konec září, ale sbírat ho můžete klidně i v říjnu. ...

Zdravotní přínosy i rizika. Co je dobré o houbách vědět, vysvětlují odborníci

Tradiční čínská medicína využívala houby už v dobách dávno před naším letopočtem. Ovšem ani současná západní medicína se jim nebrání. Třeba penicilin (objevený v roce 1928) je de facto taky houba. A odborníci na výživu doporučují houby jako skvělý doplněk stravy. Čím jsou houby tak výjimečné? A skutečně mohou některé z nich nahradit léky? ...

Užijte si podzimní houbovou sezonu. Aktuální prognóza vypadá příznivě

S přicházejícím podzimem nastal pravý čas vyrazit do lesa na houby. Ať už sbíráte bedly, hřiby, klouzky či lišky, je nutné vždy dodržovat několik pravidel. Jen tak si na svých úlovcích opravdu pochutnáte a navíc neriskujete nežádoucí zažívací problémy.

Udělejte si doma skutečný pořádek, budete se vracet domů o to raději

Nejen jaro, i začínající podzim je perfektní příležitostí vymést i vynést z domu nepořádek a vytvořit si z něj útulné místo, kam se budete každý den zas a znovu rádi vracet.

Zoo Praha a kůň Převalského. Spojení, které vyvrcholí velkou oslavou

V sobotu 28. září oslaví Zoo Praha 93. výročí svého otevření. Celodenní program za přítomnosti vzácných hostů bude tentokrát ve stylu 50. let. Ústředním tématem budou oslavy 65 let Mezinárodní plemenné knihy koně Převalského, jejímž vedením byla pražská zoo pověřena v roce 1959.

Jak správně pečovat o zuby psa? Nemoci mohou být bolestivé, hrozí infekce

Psy, především ve starším věku, často trápí problémy tykající se zubů či dásní. Věděli jste, že skoro každého druhého psa trápí záněty dásní? A ty mohou mít nehezké zdravotní následky. Péče o psí chrup by proto měla být samozřejmostí již od štěněčího věku.

Bambusy pěstuje pro jejich krásu, jedlé výhonky i užitečnou tyčovinu

Koho by nefascinoval bambus, který má sice většina z nás spojený s Asií, nicméně jeho fanoušci ho s láskou pěstují i na českých zahradách. Pro jeho krásu i užitek. Pěstitel Kamil Fišer využívá jedlé výhonky bambusu v kuchyni, tyčovinu pak pro nejrůznější zahradní stavby.

Pět tipů, co doma nestavět svépomocí, aby nevzniklo víc škody než užitku

Na první pohled by se mohlo zdát, že nemůžete nic zkazit. Říkáte si, že ušetříte a ještě rodině ukážete, jak šikovní a nezávislí jste. Češi jsou národem kutilů, a této nálepky se nejspíš nikdy nezbavíme. Rozhodně ne v době, kdy je internet plný videonávodů a rad, jak něco postavit nebo opravit.

Když vosy ztratí hnízdo, nemají pro co žít. Jsou pak agresivní, líčí entomolog

Vosí populace je letos neobyčejně silná, početná, na konci léta navíc hodně agresivní. Podle entomologa Jakuba Straky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze to způsobuje hlad a stres. Agresivita vos prý v tuto dobu může ještě sílit. Čím to? A jaké nové druhy se u nás objevily či pravděpodobně brzy objeví?

Deset kroků k zazimování zahrady. Až začne zlátnout listí, nastane čas

Příprava zahrady na podzim je klíčová pro zajištění zdraví rostlin a půdy, stejně jako pro úspěšný start do nové sezony na jaře.

Aby na jejich poli nikdo špatně nehospodařil, pasou teď na něm čmeláky

Před dvěma lety se majitelé 14 metrů širokého a 770 metrů dlouhého pásu pole nedaleko Poličky rozhodli, že ho místo konvenčního hospodaření, vysilujícího půdu, věnují přírodě. Poskytli ho v roce 2022 spolku Čmeláci PLUS, a ten jejich pozemek v katastru obce Polička využil způsobem prospěšným přírodě: biopás na jejich poli teď živí čmeláky i lépe vs ...

Podpora potence i náhražka cukru. Proč je karob superstar mezi pokrmy

Pochoutka Jana Křtitele, která voní jako lidské sperma, vyvažovaly se jí diamanty a používala se k mumifikaci mrtvých. Což je už samo o sobě poněkud skandální. Ale nebojte se, z následujících odhalení vás hlava bolet nebude. To vám pochutina zvaná také svatojánský chléb může díky svému složení zaručit.

S podzimem pěstování zeleniny končit nemusí. Listová poroste i v truhlíku

Stejně jako nám nemusejí po podzimní sklizni na zahradě zůstat prázdné záhony, ale můžeme je využít pro další pěstování, tak to podobně můžeme udělat i na balkoně. A do samozavlažovacích, ale i obyčejných květináčů nebo vyvýšených záhonů lze na přelomu léta a podzimu vysévat semínka mangoldu či asijské pikantní zeleniny. ...

Odpadlý ocas se ještě chvíli mrská. To je fígl plachých a užitečných ještěrek

Svá dlouhá, šupinatá těla vyhřívají na kamenech i kmenech padlých stromů, a jste-li neopatrní, vmžiku zmizí. Pokud se usadily na vaší zahradě, můžete si gratulovat.

Máčky nemají s bodláky nic společného, hodí se do kytic i trvalkových záhonů

Vypadají jako ježci, kteří prošli pod čerstvě namodro natřeným plotem a nakonec se usadili na kytkách podobných bodlákům. S máčkami rozhodně uděláte na zahradě parádu. Ať už samostatně nebo s dalšími trvalkami v záhonu. Skvěle vypadají i v kombinaci s travinami.

Spoléhat, že vodu přehradíme a máme vyhráno, to nestačí, říká expert

Povodně před týdnem ochromily velkou část našeho území a opět nám drsně připomněly, co dokáže přírodní živel. Co udělat, aby nepřišla další katastrofa nebo aspoň měla mírnější dopady? Podle odborníka je třeba řešit krajinu jako celek a začít si konečně více vážit půdy a lépe o ni pečovat. Po betonu či střeše voda steče pryč, my ji musíme umět zadrž ...

Váš pes je asi nachlazený. Jak to poznat, řešit a předcházet nemoci

Stejně jako lidé, i psi mohou trpět nachlazením. To sice u psa obvykle není vážné, ale může být pro zvíře nepříjemné a v některých případech i nebezpečné. Jak tedy poznat, že váš pes je nachlazený, a jak mu co nejlépe pomoci?

Kočky napodobují děti, sloni se oslovují jmény. Řeč zvířat pomáhá rozluštit AI

Vědci si poprvé povídali s velrybou, umějí „rozmlouvat“ i s ptáky. Podle zvuku poznají, když je kráva či prase nešťastné. Některá zvířata se oslovují, či rozlišují komunikaci mezi sebou a lidmi. Vývoj urychluje umělá inteligence, uvádí magazín Víkend DNES.

Začalo to „zlatým prasátkem“. Pražská zoo má chovný pár štětkounů afrických

V pražské zoo mohou v rezervaci Dja návštěvníci nově vidět samici štětkouna afrického, tvoří nyní pár s jedním ze samců. Dosud byli v zařízení k vidění dva samci. Jeden z nich teď odjede do zoo v Berlíně. Chovatelé mají zájem o to, aby pár společně vyvedl mláďata. Sedmiletá samice Jasna do Prahy přicestovala z Magdeburku. ...

Porostou houby po deštích? Neměly ideální podmínky, upozorňuje mykoložka

Zdánlivě by se mohlo zdát, že houby nám po silných deštích připraví žně, ale podle odborníků to nemusí být vždy pravda. Po velmi vydatných deštích se navíc kvůli podmáčené půdě vůbec nedoporučuje do lesů vstupovat, protože hrozí vyvrácení stromů.

Nasušte si zásoby na zimu, dokud je co: ovoce, zeleninu, houby i těstoviny

Konec léta bývá bohatý na houby, ovoce, zeleninu i bylinky. Abyste mohli čerpat z jejich benefitů i dlouhé další měsíce, musí být dobře usušené. Což je leckdy ten největší kámen úrazu. Při špatném sušení plodiny plesniví, mění barvu nebo přicházejí o vitaminy. Jak tedy správně usušit letní úrodu nebo i domácí těstoviny? ...

K mizejícím sousedům patří ospalý hlodavec i noční posel špatných zpráv

Česká krajina je, či spíše bývala, neobyčejně rozmanitá. Stačí se podívat na staré fotografie. Tu remízek a mez, tu vypasená tráva od ovcí či koz nebo klikatící se potůček s podmáčenou loukou a prosvětlený listnatý les... Seznamte se se živočichy a rostlinami, jež podle magazínu DOMA mohou brzy navždy zmizet.

Už se začalo topit, je pomalu čas přenastavit okna na zimní provoz

Přepnutí na „zimní režim“ zvyšuje těsnost oken a minimalizuje únik tepla, zatímco letní varianta zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu díky menšímu přítlaku. Důvod, proč je tato rada tak populární, je jednoduchý – slibuje úspory energie a ochranu před vlhkostí.

V zahradě po povodni řešte jako první stromy. A zvažte změny, radí odborník

Řadu zahrad po celé republice potrápil před pár dny vydatný déšť a silný vítr, leckde bohužel i povodeň. Jak takovou zahradu dostat znovu do kondice, radí permakulturní designér a zahradník Michael Plaček. „Pokud jste zažili povodeň a vaší zahradou se prohnala voda, buďte trpěliví, než se pustíte do nějaké akce,“ zní jeho první rada. ...

Slívy, blumy, švestky. Jak se v nich vyznat a co nejlépe je zpracovat

Užívejte si naplno čas, kdy dozrává toto voňavé a šťavnaté, ale bohužel celkem málo trvanlivé ovoce. Slív je celá řada, ne každý se v nich vyzná, někdy shodu nenajdou ani botanici. Jisté je, že například mirabelky či ryngle už mají letošní sezonu za sebou. Ale pravou švestku, které jsou právě k mání, rozhodně nenechte zkazit ani jednu, byla by to v ...

U Japonců se učíte tři roky, než vám svěří přípravu sushi, líčí český šéfkuchař

Jaroslav Karásek, majitel a šéfkuchař sushi restaurace Kaizen v Brně, tento rok reprezentoval Českou republiku na soutěži Sushi World Cup 2024 v japonském Tokiu. Probojoval se do finále mezi 15 nejlepších a celkově se umístil na páté příčce, což je napoprvé skvělý výkon. Nejen o tom mluví v rozhovoru pro iDNES.cz.

Odčerpat, vysušit, dezinfikovat. Deset kroků k obnově vytopeného domova

Povodně mohou způsobit značné škody na domech a obnova může být náročný a dlouhodobý proces. Existuje však ověřený postup, jak se chovat, když velká voda opadne.

Vyčistí hrnec, odpad, umyvadlo i skvrny na tričku. Zázračný kypřicí prášek

Většinou ho znáte jen jako prášek do pečiva. Ovšem tato magická bílá směs v pytlíku zvládne mnohem víc kouzel. V čem všem vám poslouží?

Modré, růžové i bílé rozrazily dělají v trvalkovém záhonu radost celé léto

Školní biologie vás nejspíš poučila o blankytně modré kytce podobné pomněnce, o rozrazilu rezekvítku. Vaši zahradu ovšem vyzdobí hlavně rozrazily klasnaté, podle latinského názvu označované také jako veroniky – to kdybyste náhodou narazili jenom na latinské pojmenování této noblesní štíhlé květiny, vděčné trvalky do kvetoucích záhonů. ...

Velrybí, kytarový, vousatý a skvrnitý. Žraloci, kterých se nemusíte bát

Když se řekne žralok, většině z nás se vybaví nemilosrdný predátor s řadami ostrých trojúhelníkovitých zubů s pilovitou hranou. Ale není žralok jako žralok.

Vytřídit, uklidit, zabezpečit. Jak chránit sklep před nezvanými návštěvami

Máte sklep? Je jedno, zda v něm skladujete kola, lyže, nářadí anebo jen věci, které jste nestihli odvézt na charitu – bez kvalitního zámku se neobejdete. Využijte posledních dnů léta ke kontrole sklepních prostor, vylepšení zabezpečení a třeba i drobnému úklidu a revizi uložených věcí.

Zahrada od Lefflera má vše. A dává vyniknout domu od Pleskota i výhledům

„Porozumět myšlenkám architekta a zároveň přáním majitelů bylo pro mne v tomto případě vysokou školou diplomacie,“ konstatuje zahradní designer Ferdinand Leffler nad místem, kterých mnoho není. Kde stojí krásný, sebevědomý dům od věhlasného architekta, pozemek je dostatečně velký, aby naplnil přání majitelů, a jako bonus má nádherný výhled do kraji ...

Vlkodlačí či australská. Zvláštní kočky, které budou milovat celou rodinu

Dnes vám představíme kočky, které jsou sice samostatné a svébytné, jak u těchto malých šelem bývá zvykem, nicméně je pro ně lidská společnost nezbytná.

Ta kůže je tvůj pán! Kašpárek školí v Hell’s Kitchen, jak na ryby či brzlík

„Od této večeře máte nové menu, a to mnohem jednodušší: čtyři předkrmy, tři hlavní chody, jeden dezert,“ rezignoval před třetím soutěžním večerem v Hell’s Kitchen Radek Kašpárek, že u plotny nemá zrovna ostřílené kuchaře se zkušenostmi z michelinských restaurací. Spíš to vypadá, že kolem špičkové gastronomie většina soutěžících zatím jen opatrně na ...

Psychedelický gekon i mistr kamufláže. V liberecké zoo se zabydleli noví ještěři

Liberecká zoologická zahrada se pyšní novou expozicí tropických ještěrů. Deset menších i větších terárií skrývá ohrožené gekony i jednoho z největších a vůbec nejbarevnějších chameleonů na světě.

Příroda si s námi hraje na neviditelnost. Pomáhá lom světla i nanotechnologie

Jako by podobat se kusu skla nebylo už samo o sobě dost divné. Průhlední tvorové navíc předvádějí přepínání mezi neviditelností a jasnou přítomností, mají oči zarostlé vevnitř v hlavě nebo jsou technicky vzato nesmrtelní. Podívejte se na ně zblízka. Pokud je tedy vůbec uvidíte.

Ještě máte poslední chvíle pro kontrolu nebo rekonstrukci topení

Počasí možná přejde přímo z léta do zimy a pak už bude pozdě, protože se začne topit, a to už budou opravy komplikované. Proto je teď poslední chvíle minimálně pro kontrolu otopného systému, případně výměnu topných těles.

Svět rekordů našich motýlů? Největší kopuluje až 16 hodin, vzápětí umírá

Patří mezi nejrozmanitější skupiny hmyzu. Po světě poletuje více než sto šedesát pět tisíc druhů motýlů. My se dnes vydáme za těmi, kteří zdobí naši krajinu a rozhodně stojí za pozornost. Znáte obra martináče, krasavce či dlouhozobku s extrémně dlouhým sosáčkem, připomínající rychlým třepotáním svých křídel kolibříka. ...

Nejslavnější bioložky, ze kterých se staly „opičí mámy“ a zapsaly se do dějin

Nepůjde tu o ženy, které nezdravě přilnuly ke svým dětem, rozmazlily je a nechtějí je pustit do života. Seznamte se s příběhy nejslavnějších bioložek, které zasvětily život zkoumání lidoopů.